Amacına Uymayan Televizyon Programları

Birtakım televizyon programları aile içi sorunları çözmek adına yayın yapıyor. Bana kalırsa bu durum sorunları çözmek adına uygulanan olumlu bir yöntem değil. Hatta tam aksine aile içi sorunları, olumsuzlukları; insanların normal bir durummuş gibi algılamasına neden olan bir durum.

 

Ne zaman televizyonu açsak karşımıza çıkan bu programlar bir şeyleri çözmek için yapılıyor gibi görünse bile her gün her gün yayınladıkları aile içi kavgalar, aile içi taciz ve istismar olayları, aile içi şiddet, aile içinde işlenen ve büyük bir bölümü kadın cinayetleri olan cinayetler; bu aşamada artık halkımızın şaşırmadığı bir durum haline geldi. Bu normal mi? Bana sorarsanız hiç de normal değil!

 

Televizyonda izlediğimiz o programlar; her gün normalmiş gibi bize namus adı altında eşini öldüren ve bundan pişman bile olmayan insanlardan, kıskandığı için eşini döven, dövmekten beter eden, kendini daima kadınlardan üstün gören erkeklerden, yeğenine cinsel istismarda bulunup ceza almayan, aldığı ceza bitince utanmadan davulla zurnayla karşılanan dayılardan, amcalardan, eşlerini onlara sormadan bakkala gitti diye kesen erkeklerden bahsediyor.

 

Ne acı ki şimdilerde artan ve artık neredeyse her gün en az bir kere karşımıza çıkan bu trajedik olaylar, insanlar tarafından çok normal bir günlük olaymış gibi karşılanmaya başlandı. Burada en büyük pay, bilinçsiz insanlarda ve bu durumu çözeceklerini düşünüp aksine insanları bu duruma alıştıran televizyon programlarında.

 

Erkekler marifet sayıyor eşlerini dövmeyi, yeğenlerine istismarda bulunmayı. Kadın ve genç kızlar seslerine çıkaramıyor, çıkarmaya çalıştıkları zaman yeterli ceza verilmezse o adamlar cezaları bitince sesini duyurmaya çalışan o kadınları o küçücük kızları öldürüyor.

 

Bilinçsiz insanları bir yere kadar anlıyorum görmemişler bilmiyorlar, ama bu televizyon programlarını yapan insanlar nelere yol açtıklarını gerçekten göremiyorlar mı? Televizyonlardaki film ve dizilerde alkol vb. olduğu zaman sansür koyuyorlar, bunu yanlış bulmuyorum. Benim anlamadığım kadına şiddet; neden bir diziye, neden bir filme hatta insanları bilinçlendirmek adına televizyonlarda gösterime giren o programlara konu oluyor da RTÜK bu duruma hiçbir şey demiyor? Alkol bizim ülkemizin insanlarının çoğunun günah olduğunu kabul ettiği bir durum.  Peki kadına şiddet, daha kendini koruyabilecek kadar büyümemiş küçücük kızlara istismar, eşinin haberi olmadan sokağa çıktı diye işlenen kadın cinayetleri günah değil mi?

 

Türkiye’de bu denli artan ve artık normalmiş gibi karşılanan bu suçların işlenmesinde büyük bir pay da bu durumu düzeltmek için yapılan ama tam aksine bu durumu uzunca bir süredir düzenli bir şekilde insanların karşısına çıkardığı için artık insanlar tarafında günlük bir olaymış gibi algılanmasına neden olan televizyon programlarının.

(Visited 16 times, 1 visits today)