Anadolu

Ben sizlere önümüzdeki hafta Türkiye’ye Londra’ dan gelecek olan arkadaşım Bella için hazırladığım 1 haftalık gezi programını anlatacağım.

1.gün Bella’ yı memleketim olan Şanlıurfa Havalimanı’ ndan alacağım. İlk gün gezmek için Şanlıurfa’ yı seçmemin nedeni ; arkeolojik bulgulara göre dünyanın en eski kenti yani insanlık tarihinin başlangıcı olduğudur. Gezilecek yerler ise Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi , Balıklıgöl, Urfa taşı ile yapılmış hanlar,hamamlar,camiler ve son olarak Halfeti. Urfa’ya gelip de kebap ve baklava yemeden gitmeyeceğiz elbette.

2. gün annemin memleketi olan aynı zamanda yaşadığım şehir olan Ankara’ya gideceğiz. Ankara’ yı seçmemin nedeni başkent olduğu içindir. Atamın kabrini ziyaret ile başlayacağız güne. Bella’ ya 10 Kasım 1938 ‘de İtalya’da bir radyoda “Sezar, İskender, Napolyon ayağa kalkınız, büyüğünüz geliyor ” dediğini de anımsatacağım. Ankara Kalesi ,Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve son olarak da Hamamönüne gidip Ankara Takva yiyeceğiz.

3. gün Kurtuluş Savaşı’ nda ulusan direnişimizin başladığı şehir olan İzmir’e gideceğiz . İzmir’de iki gün kalacağız  Efes Antik Kenti,Saat kulesi,Meryem Ana Kilisesi,Selçuk Kalesi’ ni gezeceğimiz yerler arasında.

4.gün İzmir’de, ikinci günümüzü İzmir’in ilçesi olan Çeşme’ de geçireceğiz . Bol bol güneşlenip İzmir’ den kumru yemeden gitmeyeceğiz.

5. gün Kurtuluş Savaşımızın tarihini anlatmaya devam edeceğim Bella’ ya. Bugün Çanakkale’ deyiz. Çanakkale Şehitliği’ ne götüreceğim Bella’ yı. Seyit Onbaşı ve Çanakkale Savaşı’ nı anlatacağım. Çanakkale Deniz Müzesi, Truva Atı Maketi ve Aynalı Çarşı’ yı gezeceğimiz yerler arasında. Çanakkale peynir tatlısını tatmadan gitmeyeceğiz.

6. ve 7. günü dünyaca ünlü ve Osmanlı tarihine  tanıklık etmiş güzel şehrimiz İstanbul’da geçireceğiz. İstanbul da gezeceğimiz yerler arasında.  Kız Kulesi ,Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayları, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı var. Boğaz turu yaptıktan ve Bella’ ya balık ekmek yedirdikten sonra Bella’ yı uğurlayacağım.

(Visited 52 times, 1 visits today)