Anca Beraber Kanca Beraber mi acaba?

Herkes iş ortamında rahat olmak, iyi ve güvenilir iş arkadaşlarıyla çalışmak ister. Bu sebeple bazıları arkadaşlarıyla veya aile bireyleri ile beraber çalışmak isterler. Fakat bu olay farklı sonuçlarla sonlanabilir. İş ortamının ilişkisi ile arkadaşlık ilişkileri bambaşkadır.

Hayatınızda çok iyi arkadaşlıklar edinmiş olabilirsiniz, çok iyi ailevi ilişkilere sahip olabilirsiniz fakat en yakınınıza bile hiçbir zaman güvenmemeniz gerektiğini unutmamalısınız. İnsanoğlunun ne zaman ne yapacağı hiç belli olmuyor. Yıllardır kardeş gibi beraber büyüdüğünüz, yiyip içtiğinizin ayrı gitmediği kişiler bile işin içine farklı etkenler girince hiç beklemediğiniz tepkiler verebilir.

İnsan her ne olursa olsun kendi çıkarlarını düşünen bir varlıktır. Yapılacak işte elbet sorunlar çıkacak, her zaman pürüzsüz ve mükemmel şekilde ilerlemeyecek. İşin içine ego, hırs ve en önemlisi de para girecek. Paranın iki öz kardeşi bile birbirine düşürdüğü, kavgalara, küskünlere sebep olduğu bu zamanlarda işinizi arkadaşınız ile yürütmeniz çok zor olacak. Böylesi bir durumda iş arkadaşınız, yani dostunuz, kendi çıkarlarını düşünüp, kendi istediği gibi hareket edebilir.  Bu arkadaşlığınızı ve ilişkilerinizi oldukça zedeler.

“Para iyi bir hizmetçi, kötü bir efendidir.” demiş Alexandre Dumas. Yani para insanın efendisidir. Kişinin menfaatinin düşünüldüğü bir durumda paranın değeri arkadaşlığınızın değerinin üstüne çıkması kuvvetle muhtemeldir.

Daha sonrasında ise bozulan arkadaşlığınızın bir daha eskisi gibi olmayacağını, artık ikinizin de kendine göre çıkarları olduğunu anlayacak ve birbirinizin görmediği yüzünü göreceksiniz. Artık ikinizde sadece birer iş arkadaşından ibaretsiniz. Günün sıkıcı rutininden dostunuzla eğlenerek kurtulduğunuz günleri hatırlayıp bir kere daha pişman olacaksınız. Hatta zamanla nefrete bile dönüşebilecek hale gelir bu duygu.

Benim tavsiyem ise böyle bir çalışma ortamında kesinlikle uzak durma yönündedir. Bu yapılacak iş dağılmaya mahkûmdur. Temeli sağlam olmayan bir bina binanın depremde yerle bir olduğu gibi. Sizin de işinizde bu depremler gibi sarsılmalar olacak elbette. Ama önemli olan sarsıntıya karşı durabilmek, büyük dalgalarla boğuşabilmek. Fakat arkadaş ile kurulan işin temeli sağlam olmadığından böylesi durumlarla başa çıkmanın pek mümkün olmadığı görülüyor.

Atalarımız “arkadaşınla iş yapma, ya arkadaşından olursun ya da işinden” diyerek bu konuyu çok güzel bir şekilde özetlemiş. Arkadaşlığın ve işin zedelenmesi sonucu iki tarafta mutsuz olacaktır. Bu nedenlerden dolayı arkadaşlarımızla iş kurmamamız gerektiğini düşünüyorum.

 

(Visited 40 times, 1 visits today)