Ankara Karnavalı

İnsanlar doğası gereği eğlenceye aç olup, yüzyıllardır kendisini tatmin edecek festivaller düzenler. İçindeki mutluluk duygusunu tatmin etmek için insanlar birçok karnavallar, festivaller düzenlemiştir.

Her coğrafyanın kendine has eğlence şekilleri ve kültürlerine bağlı olarak yaptığı etkinlikler vardır. Yunanistan’da olimpiyat oyunları halkı eğlendirmek için milattan önce düzenlenmiş olup, Orta Doğu’daki halklar ise baharın gelişini Nevruz ile ateşin üstünden atlayarak kutlar.

Eğer Ankara’da bir festival düzenleyecek ve fark yaratma isteğinde olsam öncelikle büyük bir bütçe ayırarak işe başlardım. Etkinliği festival tarzından daha çok karnaval konseptinde düzenlerdim. Aynı Brezilya karnavalında olduğu gibi Türk halk kültürünü yansıtan motifler kullanırdım. Bu karnavalın reklamını dünya çapında yapar, Brezilya’da olduğu gibi bir dünya markası haline getirirdim. Belediye ile organize bir şekilde çalışır, karşılıklı şekilde iki tarafında kazanç sağlaması için uğraşırdım. Devletinde gücünü arkama almak için yurtdışından gelen turistlerin büyük bir döviz kaynağı olduğunu belirtir, ünlü sanatçıları getirmek için ödenek alırdım. Son dönemde patlama yapmış birkaç sanatçı ile anlaşır, yanında isimli sanatçılar ile de anlaşma sağlardım. Bu isimler sayesinde yurtdışından birçok turist çeker, yurtdışından gelen insanlara şehri gezdirirdim. Bu sayede onlara Ankara’nın güzelliklerinden bahsedip, para harcamaya teşvik ederdim. AnkaPark’ta onlar için etkinlikler düzenler Disneyland tarzı unutulmaz akşamlar düzenlerdim. Karnaval için belirli noktalar seçer, o noktada konserler, etkinlikler düzenlerdim. Her millet için ayrı standlar koyar, Türk misafirperverliğini tüm dünyaya tanıtırdım. Kısacası yurtdışı odaklı bir festival düzenlerdim. Karnaval için bir cep telefonu uygulaması yazdırır bu sayede tüm katılımcılar telefon ekranlarından düzenlenen konserleri görüntüleyebilir, ulaşımlarını kolayca sağlayabilir, karnaval süresinde herhangi bir sorunla karşı karşıya kalırlarsa kolayca çözebilmelerini sağlardım. Ulaşım için Uber tarzı bir sistem oluşturur, gelen misafirleri taksici kazıklarından kurtarırdım. Karnaval süresince havaalanlarında denetim ve güvenliği sıklaştırır, gelen her yolcuya GBT, üst araması gibi tetkiklerden geçirir, tam güvenliği sağlardım. Ücreti maksimum misafiri ağırlamak için düşük tutar, katılım ücretinden çok katılımcıların karnaval süresince harcadığı paralardan kar sağlamayı gayelerdim. Kişilere özel bir cihaz verir her katılımcının güvenliğinden emin olurdum.

Ankara’da büyük bir karnaval düzenleyecek olsam büyük bir bütçeyi gözden çıkarmak en doğru seçenek olacaktır. Gelen katılımcılara unutulmaz bir deneyim sunmak ilk amacım olurdu.

(Visited 20 times, 1 visits today)