Anlar – Jorge Luis Borges

 Eğer yeniden başlayabilseydim yaşamaya,                                                                                                   İkincisinde daha çok hata yapardım.                                                                                                             Kusursuz olmaya çalışmaz, sırtüstü yatardım.                                                                                             Neşeli olurdum, ilkinde olmadığım kadar,                                                                                                     Çok az şeyi                                                                                                                                                   Ciddiyetle yapardım.                                                                                                                                     Temizlik sorun bile olmazdı asla.                                                                                                                   Daha çok riske girerdim.                                                                                                                               Seyahat ederdim daha fazla.                                                                                                                         Daha çok güneş doğuşu izler,                                                                                                                       Daha çok dağa tırmanır, daha çok nehirde yüzerdim.                                                                                   Görmediğim birçok yere giderdim.                                                                                                                 Dondurma yerdim doyasıya ve daha az bezelye.                                                                                          …

Yukarıdaki şiir Jorge Luis Borges tarafından yazılmış olup çok sayıda insanı etkisi altına almış olan bir şiirdir. Şiir, şairin hayatında yaptığı ve aynı zamanda yapmadığı bazı şeyler yüzünden pişmanlık duyduğunu belirtir ve bu pişmanlıklarını gidermek için hayata tekrar gelse nasıl davranacağından, yapacağından bahsetmiştir. Şair yaşadığı yıllar boyunca hiç riske girmediğinden, kendini hiçbir zaman tehlikeye sokacak durumlara karışmadığından, her an kusurlarını örtmeye çalıştığından, hayatın tadını keyfini istediği kadar çıkarmadığından, dilediği kadar seyahat etmediğinden, daha fazla şey yapmadığından dolayı nedamet etmektedir.

jorge luis borges ile ilgili görsel sonucu

Zamanın çok çabuk geçtiği hepimiz için bir gerçektir. Hayatımızın belli bir döneminde nerede olduğumuza şaşırır, bu kadar şeyi ne zaman yapabildiğimize şaşkınlık duyarız. Belki yaşınızın farkında değilsinizdir, bu kadar yıllın göz açıp kapayana kadar nasıl geçtiğini anlayamamışsınızdır, belki de sıradan bir günün ortasında aynaya baktığınızda kendinizi tanımaz hale geldiğinizi fark etmişsinizdir. Hepimiz zaman geldiğinde yapmadığımız, söylemediğimiz, göstermediğimiz şeyler yüzünden hüsrana uğrarız, pişmanlık duyarız. Fakat ne yazıktır ki yapmadığımız şeylerin değerini anlayınca çok geç olduğunu ancak anlamış oluruz. Belki yaşlılıktan, belki şu anda olan ama o zamanlarda olmayan bir sağlık probleminizden, belki de o sırada size geçmiş olan bir fırsatı değerlendirmemiş olup şu an o şeyi yapmak elinizden gelmediğinden dolayı yakarıp duruyorsunuzdur.

Fakat her ne kadar dile getirmek istemesem de maalesef nedametlerimizi, zamanda geri gidip düzeltemiyoruz. Her hatamızı zaman yolculuğu yapıp, düzeltip hiçbir şey olmamış gibi yaşamaya devam edemiyoruz. Bu yüzden yaptığımız ya da yapmadığımız şeyler yüzünden söylenmemizin hiçbir anlamı yoktur. Eğer bir şey yüzünden pişmansanız keşke onu böyle yapsaydım, şunu şöyle yapsaydım diye kendinizi gereksiz yere üzmek yerine bir daha ki sefere daha dikkatli olacağınızı kendinize söylemenin, bir şeyi yapmadığınız için kendinizi yiyip bitirdiğiniz şey her neyse bir daha ki fırsat elinize geçtiğinde kullanacağınızı söyleyin.

(Visited 65 times, 1 visits today)