Anlatmaya Engel Yok

Bazen insanın içinden geçer ya hani insanlarla konuşmama isteği, onlardan kopma isteği gibi şeyler. Oysaki bu istek bizim doğamıza aykırıdır. Şöyle açıklayayım, İrlanda’daki bir inekle Hindistan’daki bir ineğin haberleşme imkanı var mı? Tabi ki hayır. İşte insanları hayvanlardan ayıran en önemli özellik bu. Mesela bir ağaç da iletişime geçebilir fakat anlatma yeteneğinden mahrum kalarak. İşte bu yüzden bizim için iletişim çok önemlidir.

İnsanlar öteden beri farklı farklı anlaşma yolları bulmuştur. Bu yolları yanında en çok işimize yarayan ise konuşmaktır. Konuşmak ağzımızdan çıkan sesler ile sözcükler yapmak ve o sözcüklere anlam kazandırmaktır. İnsanoğlu yıllar geçtikçe kelimelere farklı anlamlar katıyor ya da anlamını değiştiriyor. Fakat birkaç sözcük sevmek, bilgi, resim gibileri hiç değişmemiş aynı anlamı anlatmaya devam etmiştir. İşin ilginç tarafı ise engel ya da problem kelimeleri de hiç değişmemiş, insanoğlu engel ya da problem kelimelerinin var olduğu düşünerek  bu kelimeleri hep kullanmış ve kullanmaya devam etmiştir.

Ne mutlu ki insanlar bedenlerindeki engelleri görmezden gelip anlaşmaya devam etmiş. Sen yeşili göremiyorsun diye yeşili göre insanlarla bilgi aktarımında bulunamazsın diye bir kural yok. Sen notaları duyamıyorsun diye onlarla müzik yapmaman gerekmez ve ayrıca insanlara sesini duyuramazsın diye de bir şart yok. Başkaları ses telleri ile anlaşırken sen ellerinle anlaştığın için farklı olmazsın. Madem insanlar bunu icat etmiş her yönünü sonuna kadar kullanmalısın. Bilirsin uçurtmayı uçuran rüzgar değildir, onu ona karşı koyma gücü uçurur. Engellilere karşı durdukça daha iyi bir ileriye yönelebiliriz.

Yani hayatta engel yoktur! Bunun en büyük kanıtı ise işaret dilidir. İşaret dili konuşamayan veya sağır insanların kullandığı bir dildir. Fakat son yıllarda işaret dilini bilen insan sayısı gitgide azaldı ve  engelli insanlar kendilerini farklı sanıp intihara ve daha kötü şeylere yöneliyorlar. Oysaki böyle değerli varlıklar olan insanlardan birinin hayatını kaybetmesi bile büyük bir israftır, özellikle böyle bit konu yüzünden. Günün birinde biz de engelli olabiliriz. Bunu kimse bilemez. Ama şunu bilmek zorundayız  sen karşındakine nasıl davranırsan o da sana öyle davranacaktır. İşte tam da bu yüzden işaret dilini benimsemeli ve yaymalıyız çünkü engelliler farklı ve yalnız değildir.

(Visited 58 times, 1 visits today)