Anlık Problemler Gelecek İçin Ertelenmeli mi?

Siz olsanız, geleceğe yatırım yapmayı mı, yoksa bulunduğumuz anın problemini mi çözmeyi tercih ederdiniz? Tabii ki bu seçim, içinde bulunduğunuz duruma göre değişebilir. Bu durumda bir ülkeyi yönettiğimizi düşünelim. Bir tarafta paha biçilemez arkeolojik değere sahip bir bölge, diğer yanda ülkenin çok ciddi enerji ihtiyacını karşılamak için o bölgeyi sular altında bırakacak bir baraj. Bu iki seçeneğin de kendine göre bir çekiciliği var tabii ki ama ben burda iki seçeneğini de detaylı şekilde inceleyeceğim.

 

Öncelikle, ülke ekonomik olarak zor durumda ve enerji ihtiyacı gibi çok basit bir ihtiyacı bile karşılayamayacak durumda. Öyle ki, ülkenin içindeki büyük şehirlere göre küçük olan köyleri geçtim,  orta büyüklükteki şehirlere bile enerji sağlayamayan bir ülke. Halk önce sosyal medyadan sonrasında ise sokaklarda protestolara başlamış. Sokaklar ellerinde pankartlarla bu durumu protesto eden insanlarla dolu. Bu ortalama şehirlerde tabii ki, bir de bu olayın köylerdeki ve daha küçük şehirlerdeki boyutu var. İnsanların enerjisi tamamen kesilmiş durumda, evlerde ışıklar yanmıyor ve bu sadece arada bir olan bir şey değil, sürekli olarak bu durumda. Durumun ne kadar vahim olduğu 8 yaşındaki bir çocuk bile anlayabilir.

 

Elinizde ise bir baraj yapacak kadar para var ve bu baraj ülkenin enerji ihtiyacının yüzde doksan beşini karşılayabilecek kadar güçlü. Her şeye rağmen bu baraj enerji ihtiyacınızın çoğunu karşılayacak. Fakat buradaki en büyük sıkıntı bu barajın çok değerli bir arkeolojik bölgeye yapılmak zorunda olması. Ülkede en hızlı, en güvenli ve en etkili şekilde yapılabilecek en iyi baraj bir arkeolojik yapının üzerinde. Hemen seçiminizi yapmadan önce madolyonun diğer yüzüne bakmakta bir fayda var.

 

En büyük şehrinizdeki en büyük arkeolojik değere sahip alan. O kadar önemli bir yer ki turizm yeri olarak dünyadaki en önemli yerlerden biri. Sizi büyük bir ekonomik sıkıntıdan iyi reklamlamayla kolayca çıkarabilecek bir yer. Turistik olarak çok güçlü ve siz ekonominizin yüzde otuz-kırk kadarını bu arkeolojik bölgeden ayakta tutabiliyorsunuz. Ayrıca sadece turistik olarak değil insanlığın ve dünyanın tarihi hakkında çok önemli ve değerli kanıtların bulunmasına katkıda bulunmuş bir yer. Üstelik hala çalışmaların tamamı bitmemiş durumda, yani daha kazıya devam edilirse kim bilir içinde bilim ve tarih adına ne kadar da önemli şeyler çıkacak. Fakat ülkede bir enerji sıkıntısı patlak veriyor ve sizin önünüzde iki seçenek var: Ya bu arkeolojik bölgeyi yok edip baraj yaparak ülkenizin enerji sıkıntısını sona erdireceksiniz, ya da bu bölgeyi yıkmayacaksınız ve uzun vadeli planlarla başka şekillerde ülkeyi kurtararak ileride çok önemli bilimsel bulguları yer altından çıkaracaksınız.

 

Bu durumda siz nasıl bir yöntem izlerdiniz ben bilemem ama benim kesinlikle seçimim ülkenin enerji sıkıntısını başka bir planla daha uzun vadede kurtarıp ülkenin geleceği için oldukça önemli bir adım atmak olurdu. Zaten tarih boyunca da böyle olmuştur, anlık ihtiyaçlardan vazgeçip geleceğin mutluluğu ön plana alınır.

(Visited 12 times, 1 visits today)