Anna Arkadyaviç

Tolstoy’un 1873 yılında kaleme aldığı “Anna Karenina” eseri 1870 Çarlık Rusya’sında; biri sevgi ve sadakatla var olan Kiti ile Levin’in masumluğa dayanan aşkı  diğeri ise sadece tutku, ihanet ve kıskançlıkla köklenen birbirinden bağımsız iki aşkı konu almaktadır.

Rus aristokrasisine mensup kibar, şık ve bir o kadar da güzel Anna, oldukça saygın bir konumda bulunan kocası Aleskey Aleksandroviç Karenin ve küçük yaştaki oğlu ile monoton bir hayat sürmektedir.Eşini aldatan abisi Stepan Arkadyaviç’in karısıyla aralarını düzeltmek için Moskova’daki evine gitmek için yola çıkar. Geldiği trende ise Kont Vronsky ile tanışacaklardır.

Kont Vronsky dönemin yakışıklı ve oldukça varlıklı bir gencidir. Anna’nın akrabası olan bir genç kızla seviştiği dedikoduları çıktığından oldukça çapkın olarak adlandırılan Vronsky, Anna’ya hayran olmuş kur yapmaya başlamış ve kısa bir süre önce evlenecek olduğu Kiti’yi mutsuzluktan kapıldığı hastalığıyla bırakıp unutmuştur.

Konstantin Levin adlı eski bir çiftçi ailesinin oğlu olan delikanlı ise Kiti ‘ye âşıktır. Kiti aslında Levi ‘yi beğenmektedir. Fakat annesinin de telkinleri yüzünden Kont Vronsky ile ilişkiyi tercih etmiştir. Kiti, sade bir çiftçi olan Levin yerine parlak geleceği olan Vronski ile evlenmesini uygun bulan annesinin etkisiyle Levin’in teklifini geri çevirince çaresiz kalan  Levin, köyüne dönerek Kiti’yi unutmaya çalışmaya karar verir.

Anna, Vronsky’nin kurlarına her ne kadar yüz vermese de kısa bir süre sonra kendine fazlasıyla ilgi gösteren gence kapılmaya başlayacaktır. Anna Vronsky’nin aşkına karşılık verdikçe dedikodular büyümüştür fakat o kapıldığı tutkuyla diğer insanlara kör ve sağır olmuş, dedikodulara aldırmayarak aşkını yaşamaya devam etmiştir. Aynı zamanda Vronsky’den hamile kalan Anna, Vronsky’nin bir at yarışında ağır yaralandığını görerek sevdiği adamın öldüğünü düşünmüş kocasına her şeyi anlatmıştır. Fakat Anna’nın kocası bu itirafa rağmen itibarının sarsılmaması için boşanmayı reddeder ve Anna’dan bu ilişkiye son vermesini ister. Kont ölmemiştir. Bu olaydan sonra Anna kocasına verdiği söze rağmen Kont ile olan ilişkisini yeniden sürdürmeye devam eder. İlerleyen ilişkileri nedeniyle Anna’nın kocasından ayrılmasını isteyen ve bunun için Anna’yı zorlayan Vronsky amacına ulaşır ve kadın, kocası Aleskey Aleksandroviç’ten ayrılır ama bunun bedeli ağır olacak, kadının oğlunu görmesine izin verilmeyecektir. Anna, Vronsky’e olan aşkını seçip kocasından ayrılarak oğlunu Karenin’e bırakamaya karar vermiştir.  Vronski’den olma kızını yanına alacak Vronski ise ordudan ayrılacaktır. İki sevgili İtalya’ya kaçıp bir süre gözlerden uzakta yaşamaya başlar.

Moskova’da bir davet sırasında Kiti’ye yeniden evlenme teklif eden Levin sonunda mutluluğuna kavuşur. Çift evlenir, mutlu bir evlilikleri ve bir çocukları olur.

İtalya’dan dönen Kont ile Anna,  Vronski’nin köşküne yerleşir. Anna, gizlice oğlunu görmeye gitmekte, kocasına görünmemeye çalışmaktadır. Vicdan azabı çekmekte olan Anna, Vronski’ye de pek rahat verememekte bu tür yaşamdan dolayı kendini yiyip bitirmektedir.

Anna, toplumdan dışlanmış;  gittikçe huysuz, kıskanç bir kadına dönüşmüştür.  Bu yüzden de Vronski ile de arası bozulmuştur.   Üstelik Vronski bir başka kadına bağlanmış;  Anna, bu ilişkiyi fark etmiştir. Vronski’nin artık kendisini sevmediği düşüncesine de kapılmaya başlayan kadın, pişmanlık duymaya başlar. Anna bir gün kendini her şeyin başladığı yerde, Vronsky ile tanıştığı tren istasyonunda bulur zaten  psikolojik bir bunalımda olan Anna kendini trenin önüne atarak tren raylarında son nefesini verir.
“Akıl onu şüphelere düşürmüştü. Doğru ile yanlışı ayırt etmesine izin vermemişti. Düşüncelere dalmayıp da basit bir şekilde yaşadığı zaman, gönlündeki yargıcın kendisine hangi yolun doğru olduğunu gösterdiğini ve hemen hemen hiç yanılmadığını seziyordu. Kötü bir iş yaptığı zaman hemen fark ediyordu.Böylece, varlığının bilgisiz olduğunu ve bu bilgisizlik yüzünden intiharın eşiğine kadar geldiği halde, yaşamını dümdüz yaşayıp gidiyordu.”
                                                          

 

 

 

(Visited 46 times, 1 visits today)