Anonim Mesajların Zararını Azaltmak

Günümüzde internetin yerinin çok önemli olduğuna karşı çıkabilecek kişi sayısı çok azdır. Ancak internet de her şey gibi zararı olan bir şeydir. Mesela anonim mesajlar ve yorumlarla rahatsız edici, üzücü hatta bazen tetikleyici şeyleri hiç sonucunu düşünmeden, sorumluluk hissetmeden yazabilecek çok fazla kişi var. Peki bunun hakkında ne yapılmalı? Anonim olarak mesaj atılması yasaklanmalı mı? Yoksa bu kendimizi ifade etme hakkımıza aykırı mıdır? Bu konu hakkında tartışılacak çok durum var, ben de kendi görüşlerimi sizle paylaşayım.

Anonim olarak yazmak insana bir rahatlık hissi verir. Bunun asıl sebebi, kimliğimiz belli olmadığında yaptığımız şeylerin sonucu tarafından çoğu zaman etkilenmememizdir. Peki bu rahatlık hissi iyi bir şey de olamaz mı? Tabii ki bazı durumlarda olabilir. Ancak ben neredeyse hiç iyi bir amaçla kullanıldığını görmedim anonim mesajların. Genellikle birine hakaret etmek, suratına sorulmayacak şeyleri sormak için kullanıyor toplum.

Peki anonim mesajlar kaldırılırsa, insan haklarının 19. maddesi olan “Herkesin düşünce ve anlatım özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak düşüncelerinden dolayı rahatsız edilmemek, ülke sınırları söz konusu olmaksızın, bilgi ve düşünceleri her yoldan araştırmak, elde etmek ve yaymak hakkını gerekli kılar.” ifadesine aykırı mıdır? Eğer bu açıdan bakarsak, evet. Çünkü birinin kendini açıklamasına engel olmuş oluyoruz. Ve her ne kadar az olsa da aradaki bazı istisnalar olan kibar mesajların önünü kapatıyoruz.

O zaman hem başkalarına zarar verecek şeyleri durdurup hem de insan haklarına aykırı olmadan nasıl bir uygulama yapabiliriz? Tamamen yasaklamak yerine kısıtlama koymanın işte burada önemi belli oluyor. Bu kısıtlamalar nasıl olabilir derseniz; içinde hakaret mesajında geçebilecek anahtar kelimeler olan mesajlar filtrelenip gönderilmesine izin verilmeyebilir, bu anahtar kelimeleri belirlemek için kullanıcılar kendilerini rahatsız eden mesajları şikayet edip o cümledeki kelimeler gözden geçirildikten sonra listeye eklenebilir, bir seçenekle sadece sizin izin verdiğiniz kişilerin mesaj atıp yorum yapabilmesi gibi seçenekler eklenebilir, anonim mesaj için belirli bir hesap açılıp adınız mesajda yazmasa bile şikayet edildiğinizde aynı email adresi veya telefon numarasıyla açılan hesaplar kapatılabilir gibi örnekler verebilirim. Tabii ki bunun gibi bir projenin efektif hale gelmesi zaman alacaktır ancak hiç bir şey yapmamaktan daha iyi bir seçenek.

Anonim mesajlar düşündüğümüzden daha fazla zarar verebiliyor. Bundan dolayı bu konu hakkında harekete geçip insan haklarına zarar vermeyecek bir çözüm bulmalıyız. Ne kadar basit gözükse de bu çözüm fikirleri, insanlık için yararlı olabilir.

(Visited 24 times, 1 visits today)