Antalya ve EXPO’ya Yolculuk

Günümüzde çoğu insan gezmeyi sever ve gezmeden önce gideceği yerleri araştırır. Ben size Akdeniz’in en güzel şehri Antalya’da gezilebilecek yerleri anlatacağım.

Antalya, turistlerin çoğu tarafından sadece tatil deniz, kum, güneş olarak bilinir. Ama Antalya’nın gezilecek o kadar güzel yerleri var ki… Öncelikle Kurşunlu Şelalesi’nden başlayalım. Kurşunlu Şelalesi, Antalya’da gidilebilecek en huzurlu yer. Eğer Antalya’ya yaz aylarında giderseniz ve sıcaktan bunalmışsanız gitmeniz gereken en ideal yer. Oradaki atmosfer insana yaşam gücü veriyor resmen. Oranın havasını soluduktan sonra bir daha metropollere dönmek istemeyeceksiniz. Tabiat Parkı olduğu için içerisinde yeme-içme mekanları mevcuttur. Gitmişken portakal suyu içmeden dönmeyin derim.

Kaleiçi: Antalya’nın en mükemmel sokakları burada. Gezerken zamanın nasıl geçtiğini bile fark etmiyorsunuz. Burada surlar bulunur ve bu surlardan birisi yat limanıdır. Yat turuna gün batımında çıkmanızı öneririm. O zaman Antalya bir başka oluyor. Restorasyondan sonra Kaleiçi; pansiyonları, çarşısı ve barları ile turizm merkezi haline gelmiştir.

Düden Şelalesi: Dünya’nın dört bir yanından Düden Şelalesi’ni görmek için fazlasıyla turist gelmektedir. Düden Şelalesi’nde bir mağara vardır. Düden şelalesi, bu mağaradan 10-12 km sonra başka bir güzelliğe Lara’dan Akdeniz’e dökülür. Düden Şelalesi’ni Düden Parkı’nın oradan da görebilirsiniz. Şelalenin güzelliği eşliğinde yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz. Burada yeme-içme yerleri de bulunur.

Sahiller: Antalya’nın hem Lara hem de Konyaaltı Plajı meşhurdur. Kumlu deniz sevenler için Lara’yı, çakıltaşlı deniz sevenler için Konyaaltı’nı önerebilirim. Konyaaltı tarafı daha temiz ve daha sakin oluyor. Ama bayanlar için de Sarısu Kadınlar Plajı’nı önerebilirim, harika bir ortamı var.

Hadrian Kapısı: Kaleiçi’nin Işıklar Caddesi girişindeki bu kapı 2000 sene önce Roma İmparatoru Antalya’yı ziyaret edeceği için yapılmış. Turistlerin en çok büyülendiği yerlerin başında geliyor.

Bir de bu yaz iki kez ziyaret etme fırsatı bulduğum EXPO 2016 Antalya’dan bahsetmek istiyorum. Hayatımda gördüğüm en güzel yerlerden biriydi. Burası Antalya’nın Aksu tarafında bulunmaktadır. Burada çeşitli kültürler ve geleceğe ait projeler sergilenir. Dünyadaki birçok teknolojik buluşu burada görebilirsiniz.

Expo Kulesi’ne çıktığınızda bütün Expo alanını görebiliyorsunuz. Expo kulesi, Antalya’nın önemli simgelerinden olan tarihi “Hadrianus Kapısı”nı sembolize eder.

Birçok sergi, uluslararası sempozyumlar, ülke günleri bu alanda olur. Ama daha da güzeli yeni kültürler öğrenebiliyorsunuz. Her gün ayrı bir konser olduğu için gece saat 2’ye kadar açık. İçeride Türk mutfağının doyumsuz tatları da bulunuyor. Gezdikten sonra bir şeyler yemeden gitmeyin derim. Büyük bir alan olduğu için rehber eşliğinde de gezebilirsiniz. Expo 2017’nin başka bir teması olacağı söyleniyor. 2016’yı kaçıranlar için mutlaka EXPO 2017’yi ziyaret etmelerini öneririm.

Antalya bu yazdıklarımdan ibaret değil gezebilecek daha birçok yer var. Ama gezmeye yazdığım yerlerden başlayabilirsiniz iyi eğlenceler.

(Visited 111 times, 1 visits today)