ANTİK ÇAĞDA BİR GÜN

 

ANTİK ÇAĞDA BİR GÜN

              Yaz tatilinde, Dalyan’da Kaunos Harabeleri’ni gezdik. Çünkü orada bizim akrabamız olan Mebrure Teyzem yaşıyor. Kaunos Harabeleri, Köyceğiz sınırları içerisinde Dalyan’ın tam karşısında bulunmaktadır.

              Kaunos Harabelerine annem, babam ve erkek kardeşim Bilgehan ile gittim. Önce Dalyan’dan sandal ile karşıya geçtik. Önce mezarlıkta yakın akrabalarımızın mezarlarını ziyaret ettik ve mezarlıktaki çiçekleri suladık. Mezarlığın arkasındaki dağda kaya mezarları vardı. Kral ve kralın ailesi, öldükleri zaman böyle kayalardan yapılan mezarlıklara konuluyormuş. Oradan 20 dakikalık bir yürüyüş ile Kaunos Harabelerine geldik. Biletimizi alarak açık hava müzesine girdik.

              Kaunos Harabeleri, aslında antik çağdaki şehirlerden biri. İyonya ve Likya uygarlıkları döneminde gelişmiş bir şehir. Etrafında, şehrin korunması için büyük surlar ile kocaman bir kale vardı. Ayrıca, çok büyük bir tiyatro salonu gördüm. Ama kapalı bir salon değildi. Oturma yerleri de kayadan veya taştan yapılmıştı. Agora denilen bir yer vardı. Buraya pazar yeri veya meydan da denebilir. Şaşırtıcı şekilde heykeller de gördüm. Ayrıca, çok güzel deniz manzarası vardı. Liman olarak kullanılan yere bakıp, yanımızda getirdiğimiz elmaları yedik. Bir de kara kaplumbağası gördük. Ayrıca, kardeşim Bilgehan, su birikintisinin olduğu yerde suya taş atarak eğlendi.

O gün çok yorulmuştuk. Bütün gün Kaunos Harabelerini gezdik ve hava da çok sıcaktı. Günün sonuna doğru epey bunalmıştık. Neyse ki güzel bir yerdeydik. Birazdan hava kararacaktı. Güzel anılarla Kaunos’tan ayrıldık.

 

 

Ege SALDIRIM

6-B

(Visited 32 times, 1 visits today)