Antik Romalıları Hatırlayalım mı?

Antik Roma yolcuğuna çıkmaya hazır mısınız? Roma İmparatorluğu’nda ne yenir ne içilir ne giyilir neler yapılır?  Roma İmparatorluğu o zamanların en güçlü devletlerinden biriydi. Yıkılması ise Osmanlı İmparatorluğu tarafından Roma İmparatorluğu’nun son başkenti olan İstanbul’u (O zamanki adı Konstantinopolis idi.) fethetmesiyle gerçekleşmiştir.

Bu güçlü İmparatorluğun konuştuğu diller: Latince ve Yunanca idi. Fakat Yunanca sadece bazı yerlerde yani bölgesel olarak konuşulurken, Latince bütün Roma İmparatorluğu halkı tarafından kullanılıyor ve konuşuluyordu. Bu büyük ve güçlü İmparatorluğun nüfusu ise yaklaşık olarak 56 milyon civarındaydı. Bu devletin dini ise Hristiyanlık var olmadan önce Roma İmparatorluk Kültü, Hristiyanlık var olduktan sonra ise Hristiyanlık idi.

Roma İmparatorluğu. Kavimler Göçünden sonra eski gücünü kaybetmeye başlayarak iki yeni imparatorluğa ayrılmıştır. Bu iki yeni imparatorluk ise Batı Roma İmparatorluğu ve Doğu Roma İmparatorluğu idi. Doğu Roma İmparatorluğunun diğer adı ise Bizans İmparatorluğudur. Batı Roma İmparatorluğu hızlı bir şekilde yıkılmıştır ve sadece Bizans İmparatorluğu kalmıştır. Bizans İmparatorluğu, Roma İmparatorluğu kadar olmasa da güçlü bir devletti. Osmanlı İmparatorluğunun var olmasıyla büyük bir şekilde yıkılmaya başlamıştır. En son olarak Osmanlı İmparatorluğu İstanbul’u fethetmesiyle yok olmuştur.

Roma İmparatorluğu halkının en çok tükettiği besinler ise kuşkonmaz, incir, elma, buğday, yulaf, et, zeytin, zeytinyağı ve bal idi. O zamanlar toz şeker gibi şeker türleri olmadığı için şeker konulması gerektiren yemeklere, şeker yerine bal kullanılmıştır.

Roma İmparatorluğu hakkında en ilginç bulduğum bilgi ise, mor renkli giyecekleri sadece kraliyet ailesinin giymesidir. Kraliyet ailesi dışında halkın mor kıyafet
giymesi yasakmış.

Roma İmparatorluğu halkı temizliğe çok önem verirmiş. Buna rağmen asla sabun kullanmazlarmış bunların yerine ise çeşitli yağları kullanırlarmış. Çamaşırlarını ve kıyafetlerini yıkamak için ise içindeki maddelerden dolayı idrar kullanırlarmış.

Roma İmparatorluğu’nda sanat eserlerine ve kültürlerine çok önem verilirmiş ve aynı zamanda da sanat eserlerine sahip çıkılırmış. Bu dev imparatorluk hüküm sürdüğü  zamana göre çağdaş bir medeniyetmiş anlayacağınız gibi.İlginçtir, başka devletlerden yenilikleri  asla almazlarmış. Yani yeniliğe kapalı bir devletmiş Roma İmparatorluğu.Kendi içinde bu kadar gelişmişken dış etkilere kapalı olması onu döneminin imparatoru olmaktan alıkoymamıştır.

 

 

(Visited 52 times, 1 visits today)