Apartman Dairesi mi? Bahçeli Ev mi?

Konu başlığından da anladığınız gibi “Apartman dairesinde mi oturmak isterdiniz, yoksa bahçeli bir evde mi?” sorusuna cevap bulmak adına apartman dairesinin ve bahçeli evin avantaj ve dezavantajlarından bahsetmek istiyorum.

Şehir merkezine yakın olan bir apartman dairesinin olmazsa olmazı komşulardır. Kimisi bazen bizi çok sinirlendirse de kimisinin her bayram ziyaretine gider, elini öpersiniz. Evde tek başına kaldığınızda korkmazsınız ve “Yan dairede Ayşe teyzeler var nasıl olsa, korkarsam bir bardak çaylarını içmeye giderim.” dersiniz kendi kendinize. Bazen Ayşe teyzenin ziyaretine o şımarık torunları gelir. Ortalığı talan ederler. Sesler fazla gürültülü gelir kulağınıza. “Kaç yıllık hatırı var, zaten kaç yılda bir geliyorlar.” deyip görmezden gelirsin ve başka bir odaya geçip ders çalışmaya devam edersiniz. Sonuçta hasta olsan bir kap çorbanı getirecek kişi komşudur. Komşu avantajının yanı sıra apartman dairelerinin çoğu bahçeli evlere nazaran şehir merkezine yakındır. Sıkıldığın zaman alışveriş merkezlerine gidebilir ve bana kalırsa en önemlisi hasta olduğun zaman hemen hastaneye yetişebilirsiniz. Çoğu insan için bu nitelikleri apartman dairelerinde yaşamayı tercih etme nedenidir çünkü hayatın ne zaman ne getireceğinin belli olmadığını düşünürler. Bana kalırsa da hiçbir zaman tedbiri elden bırakmamak gerekir. Ancak Fredrick William’ın da dediği gibi “İnsanın hürriyeti, komşusunun hürriyetinin başladığı yerde biter.” sözüne katılıyor ve ben özgür olmalıyım, kimse beni kısıtlayamaz diye düşünüyorsanız apartman dairesinde oturmak pek de size göre bir şey değil.

Gelelim bahçeli eve, bahçeli evde bir Ayşe teyzemiz olmasa da onun da farklı avantajları vardır. Bahçeli evlerde eğer yeterli alan varsa istediğimizi ekebilme şansımız vardır. Bu da bizim sağlıklı beslenmemizi sağlar. Doğa ile iç içe büyüyen küçük çocukların birçoğu hayvanlardan korkmayarak cesur bireyler haline gelir. Müstakil evlerde bulunan geniş bahçelerde hayvan besleyebiliriz. Evde hayvan beslemenin zor ve zahmetli olduğu düşünen aileler için iyi bir çözüm yolu olabilir. Hava güzel olduğu zamanlar bahçeye çıkıp sohbet edebilir, istediğiniz zaman mangal yakabilirsiniz. Fakat şehre uzak olmasını da göz önünde bulundurmamız gerekir. Farz edelim ki mangal yakarken bir şeyler ters gitti ve yangın çıktı. İtfaiye yetişene kadar ciddi mal ve can kayıpları yaşanabilir. Bu tarz bahçeli evlerin masrafları apartman dairelerine göre fazladır. Bu tür bir kazanın yaşanabilme olasılığını da göz önünde bulundurursak bu miktarlar kat ve kat artacaktır. Aynı zamanda bu tarz evlerin temizliğini yapmak oldukça zordur. Belki bu etken bizim gibi gençleri pek ilgilendirmez ancak inanın bana bu da çok ama çok önemli. Bana göre bu evlerin bir güzel yanı da bizim gibi gençlerin istedikleri gibi şarkı söylemesi ve müzik aletlerini günün herhangi bir saatinde kullanabilmeleridir.

Gördüğünüz gibi sizlere bahçeli ev ve apartman dairelerinin artı ve eksi yönlerini anlattım. Bana sorarsanız bahçeli evi tercih ederim, çünkü hep bir köpeğim olsun istemişimdir ve tabii ki evde bağıra bağıra şarkı söylemeyi.

(Visited 605 times, 1 visits today)