Apple Nokta

Apple şu anda yaşadığımız gezegenin en çok kullanılan ürünlerinden biri olabilir. Apple tüm Dünya tarafından tanınmakla kalmadı bunun üstüne teknolojiye çok büyük bir katkıda bulundu. Apple piyasaya ilk çoklu amaçlı akıllı telefonu öne sundu ve böylece ardından çıkan bütün telefonlar onun gibi olmaya başladı. Ve telefon  kullananların %26.25 i Iphone kullanarak Apple markasını ikince sıraya taşıyor.

Apple da bütün diğer markalar gibi ürünlerine yazılım güncellemesi getirerek ürünlerini bir sonraki boyuta taşımaya çalışıyor. Fakat Iphone’u ikinci sıraya, Samsung’un hemen bir arkasına düşmesinin sebeplerinden biri benim gözümde değiştirilemeyen işletim sistemi olan IOS ve bu işletim sistemini insanların üçüncü şahıs sitelerden video, müzik ve uygulama tarzı şeyleri indirememesini sağlaması olabilir. Android in sağladığı erişim kolaylığı ve çeşitliliği IOS ta olmayan bir şey fakat Iphoneların özelliklerinden biri aşırı güvenli olması ve bu güvenliği üçüncü şahıs sitelerden dosya indirmene izin vermeyerek sağlıyor. Ama açıkçası bu yüksek seviye güvenlik çoğu insanın umurunda olmadığı için erişim hakkım olsaydı IOS a üçüncü şahıs sitelerden dosya indirebilme özelliği eklerdim ve böylece alarm sesini istediğimiz bir şeye değiştirmek gibi küçük ama güzel bir eylemi gerçekleştirebilirdik. Sadece bunu düzeltmek bile IOS kullanıcılarını olduğundan çok daha fazla tatmin ederdi. Üstelik applestore uygulamasına uygulama yüklemek için uygulaman uzun bir test sürecinden geçiyor ve hiç risksiz olsa bile kabul edilmeyebiliyor. Bu yüzden applestore benzeri test uygulamalarının yüklenip indirilebileceği bir uygulama oluştururdum. Böylece daha küçük çaplı yazılımcılar da yaptıkları mobil uygulamaları IOS kullanıcılarına ulaştırabilecekti. Kesinlikle bir sonraki getireceğim güncelleme de uygulamaların veri kullanımını düşürüp şarj ömrünü uzatmaya çalışırdım. Ayarlar uygulamasına sadece güncelleme ile ek uygulama gerekmeden süper hızlı bir VPN ve reklam engelleyici ekler, kişisel verilerin uygulamalar tarafından görülmesini kısıtlardım. Böyle yaparak zaten güvenli olan bir yazılımı tehlikeye eskisinden biraz daha açık fakat kullanışlı bir cihaz haline getirirdim. Iphone 6 ve öncesi gibi satıştan kalkmış modeller için de bu yazılım güncellemesini getirerek daha fazla kişinin eline ulaştırmaya çalışırdım. Youtube dan video yüklemek için insanlar android de internetten mp4 dönüştürücü siteleri kullanıyor ama bu IOS işletim sisteminde olmuyor bu yüzden bu güncellemelerle birlikte insanlar dilediği gibi bir video ve müzik indirebilecekler. Ayrıca bir sonraki yazılım güncellememde eklemek istediğim yeniliklerden bir tanesi ana ekranda uygulama sıralarken uygulama boyutlarını küçültüp büyütebilmek ve zorunlu olarak sıralamamak. Normalde IOS da ana ekranda iki uygulama arasına boşluk koyulmuyor böylece bazen arka planın en güzel kısımları gözükmeyebiliyor. Bu yüzden uygulama boyutlarını her sayfada ayrı ayrı ve arada boşluk bırakabilecek şekilde düzenleyebilme becerisi eklerdim böylece insanlar ana ekranı istedikleri gibi tasarlayabilecekler.

Bir sürüm ortaya çıkarırken çoğunlukla o telefonu kullanan insanları dinlemeliyiz böylece asıl sevilmeyen şeylerin ne olduğunu öğrenip ona göre bir çözüm bulabiliriz. Küçük detayları düzeltmek bile bazen çok fazla insanı apple ürünlerine yöneltebilir. Çünkü bu küçük detaylar denip gereksiz olduğu düşünülen şeyler çoğunlukla öyle olmuyor. Bu yüzden kesinlikle bir sürüm çıkarırken ilk yapacağım şey o ürünü kullanan insanlar internette şikayet paylaştılarsa ne hakkında bir şikayet paylaştılar ve neyi sevmiyorlarsa onu düzeltirim.

(Visited 3 times, 1 visits today)