Otomobillerin Tarihsel Gelişimi

İlk kara taşıtı 1769 yılında icat edildi. İçten yanmalı benzinli motorlu araç ise 1885 yılında. Karl Benz Benz ismi size de tanıdık geldi mi? Mercedes’in serisi olarak üretilen Benz otomobil ilk icat edildiğinde buhar ile çalışıyordu. Daha sonradan benzin ile çalışmaya başladı. Ayrıca Henry Ford, Ford markasının da eski sahibidir. Bu araçlar geliştirilerek dizel ve tüple çalışan arabalar yapıldı.

İlgili resimkarl benz ile ilgili görsel sonucu

Türkiye de bu sırada kendi otomobilini üretti. Üretilen bu araç serisine kuş serisi adı verilmektedir. Bu araçların ismi; Şahin, Kartal, Serçe gibidir. Bununla birlikte zamanla arabalara ESP, ABS, EDL hava yastığı gibi özellikler de eklendi. ESP’nin İngilizce açılımı ”Electronic Stability Program”dır. Yani Elektronik Stabilite Programı. Buradaki stabilite ise denge, kararlılık ve sağlamlık anlamları taşımaktadır. ESP tek başına bir sistem olmamakla beraber ABS (kilitlenmeyi önleyen fren sistemi), ASR (patinaj önleme sistemi) ESP sistemini destekler durumdadır.

Yani ABS ve ASR olmadan bir araçta ESP varlığından söz edilemez.

İlgili resim

ESP’yı oluşturan parçalar şöyle sıralanabilir.

Teker hız algılayıcıları: Aracın tekerlerinde bulunan ve hızını ayrı ayrı ölçebilen algılayıcılardır.

Yanal hız algılayıcı: Aracın doğrultusundan ne kadar saptığını ve yanal hızlarının ne olduğunu ESP’ye bildiren algılayıcıdır.

ABS hidroliği ve Fren Basıncı algılayıcısı: Ani fren durumlarında aracın tekerlerine uygulanan fren basıncını algılayan ve tekerin kilitlenmesini önleyen parçadır.*

Ve geçmişte kullanılan en popüler arabalardan biri de Anadol’dur. Dedeleriniz veya diğer büyüklerinize “En sevdiğiniz araç nedir?” diye sorduğunuzda Anadol cevabını alabilirsiniz. Şu an en popüler arabalar Bmw, Mercedes,Porsche, Kia,Toyota, Masserati. Genellikle gençlerin tercih ettiği markalar ise Bmw E30, Bmw E36, Tofaş, Şahin ve Kartal. Tabi her gencin ilk hayali genellikle Masserati veya Porsche gibi markalar oluyor.  Kuş serisi geçmişe ait olmasına rağmen hala kullanılan bir araç türü. Ne yazık ki en küçük çarpışmada ciddi hasarlar alabilir ve dikkatli olun giderken birdenbire ortadan ikiye ayrılabilir. Bu yüzden kuş serisinin günümüz şartlarında pek de güvenli olduğu söylenemez. Sanırım bu yüzden devlet para karşılığı bu araçları topluyor fakat araç sahipleri vermemekte ısrarcı.

kuş serisi ile ilgili görsel sonucu

*https://www.focusclubtr.com/topic/58-esp-nedir-nas%C4%B1l-%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1r/

(Visited 633 times, 1 visits today)