Antik saat çalınıyor

Arkadaş Hüsranı

Bir zamanlar Josef adında bir antikacı vardı. Bu antikacı işini gayet severek yapardı ve işinde oldukça başarılıydı. Josef’in 2 çocuğu vardı, biri 24 yaşında Mia diğeri de 26 yaşında Emily. Çocukları ona bazen  dükkanında yardım ederdi. Dükkanı çok güzel, düzenli, iç açıcı ve temizdi. Çok eski zamanlardan kalma, seçici eşyalar bile vardı. Josef yaşadığı bölgede dürüstlüğüyle ve güvenilirliğiyle tanınan biriydi. Ruhsal olarak  yaşamaktan memnun, hayattan başka isteği olmayan, genç ruhlu bir adamdı. Uzun boylu, kahverengi saçlı ama bazı saç telleri yaşlılığın getirdiği beyazlıkları taşıyordu, çabuk sinirlenmeyen sakin, burnu küçük, yeşil gözlü ve el yeteneği iyi olan biriydi.

İstanbul'daki en iyi antikacılar listesi - İstanbul Antika Dükkanları

Sıradan bir günde Josef dükkanını işletirken bir telefon çalar;  telefon, uzun zamandır görüşmediği eski komşusu Richard’dandır. Richard gün içerisinde dükkana uğrayacağını ve elinde bulunan bir antika saat hakkında bilgi almak istediğini söyler. Josef bunu olumlu bir şekilde karşılar ve randevulaşırlar. Bir süre sonra Richard gelir ve Josef araştırma için dükkanın arkasına geçer. O arada Richard dükkanda sergilenen çok değerli bir antika saati çalar. Görüşme biter ve Richard dükkandan ayrılır. Josef akşamüzeri dükkanı kapatmadan önce dükkandaki değerli eşyaları kasaya kaldırırdı. Bu arada antik saatinin kayıp olduğunu fark eder. Tüm dükkanı altüst eder ama bulamaz. Bunun üzerine hemen karakola başvurarak bu esrarengiz olayın çözüme kavuşmasını ister. Polisler yarın sabah geldiğinde kamera kayıtlarının çalışıp çalışmadığını sorarlar ama maalesef kamera sistemi arızalı olduğu  için kaydetmemiştir. Josef bunu görünce başından aşağı kaynar sular dökülür. Polis olay yerini incelemeye alır ve Josef’e dün dükkana kimin girip çıktığını sorgular. Josef dün dükkana 4 kişinin girdiğini söyler bunlar Richard, kızının sevgilisi, kargocu ve diğer kızının arkadaşı olduğunu söyler. Polis bu kişilerle ilgili detaylı araştırma yapacağını söyler ve geri bildirim vereceğini söyler. Polislerin araştırma yaptığı sırada Josef’in kızı erkek arkadaşının kolunda çok benzer bir saat görünce babasına haber verir. Polis sevgilisini araştırmaya alır. Ama saatin sahte olduğu ortaya çıkar ve Josef yine hüsrana uğrar. Aylar geçmesine rağmen saatten haber alınamaz ve Josef umudunu gittikçe yitirir.

 Üç ay sonra  günün birinde küçük kızının arkadaşı saat almak için internette araştırma yaparken antika bir saat ilanına rastlar. Bunun ilginç bir rastlantı olabileceğini düşünerek polise haber verir. Polis Josef’ten internet ilanındaki saatin çalınan saat olduğunu bilgisini teyit eder ve hırsızı yakalamak için bir plan yapar. Bu plana göre polis bir alıcı gibi davranarak bu antika saati satan kişi ile iletişime geçerek saati almak üzere randevulaşırlar. Randevu saati gelince Richard parayı alarak saati sivil polise teslim edip uzaklaşacağı sırada polis tarafından suçüstü yakalanır. Durum Josef’e haber verilir ve buna çok şaşırır çünkü saati çalan yıllardır güvendiği ve böyle bir olayı üstüne konduramadığı eski komşusudur. Richard hapse girer, Josef saatine kavuşmuştur ama çok değerli bir arkadaşını kaybetmiştir. İçinden keşke o telefonu açmasaydım der.

(Visited 4 times, 1 visits today)