Arkadaşlık

Arkadaşlık,bir kişinin bir başka kişi ile huyları,duyguları,düşünceleri,hareketleri,becerilerinin uyduğu kişi ile yakın olmasıdır. Bu dünyada veya bu yaşadığımız hayatta bir insanın ailesi olmasa da, her türlü bir tane bile olsa arkadaşı vardır.Fakat bazı insanlar arkadaşlarının değerini bilmiyorlar.Bir arkadaşıyla biraz iyi olunca hemen başka bir arkadaş daha istiyor.Ancak bu çok kötü bir davranıştır.

Mesela bu olay aynı bir kız çocuğuna veya herhangi bir çocuğa, bir tane oyuncak alınca hemen bir tane daha istemesi gibi veya birisine yüz verince hemen şımarması gibi.Yani insanlar elindekilerin değerini,kıymetini,önemini bilmiyorlar ve anlamıyorlar.Belki de anlıyorlar da işlerine gelmediği için anlamamazlıktan geliyorlar.Ancak bir gün elbette onlar da elindekilerin değerini,kıymetini,önemini anlarlar ve akılları başlarına gelir de bu hatayı yapmaktan vazgeçerler.Eğer bir insanın başka bir insanla arası,arkadaşlığı ne kadar iyiyse insan o kadar mutlu olur. Şayet bir insanın arkadaşlığı çok iyi ise, o insan arkadaşlığını gittikçe dostluğa götürür. Fakat eğer çok küçük,minicik bir hatada eğer iki arkadaş veya arkadaşlar birbirlerine küsüyorlar ise işte o arkadaşlık gerçek arkadaşlık değildir. Ama eğer küsmüyorlar ise işte o arkadaşlık gerçektir ve sonsuza kadar gidebilir belki de. Eğer iki arkadaş veya arkadaşlar birbirlerine sır vermeye başladıysa,sadece ona güvenebiliyor ise işte onlar dost olmuşlardır. Fakat aralarından birisi gidip de arkadaşlarının,sırlarını bir başka birine veya başka bir arkadaşına söyler ise o zaman çok büyük bir hata yapmış olur ve belki de arkadaşlarını kaybetmeye adım atıyordur. Ama söylemeyip arkadaşlarının güvenini kırmaz ise hem kendisi hiç üzülmez hem de arkadaşlarını keşke ona güvenmeyip de sırlarımızı söylemeseydik dedirtip,arkadaşlarını da üzmez olur.

Yani arkadaşlıklarımızın değerini, kıymetini,önemini anlayıp onları kaybedebilecek davranışlar yapmamalıyız.Yaptık diyelim,dünyanın sonu mu? Hayır, ama çok fazla üzülürüz ve bu bizim bir çok işimize,derslerimize,davranışlarımıza,psikolojimize ve daha bir çok işlerimize yansır. Belki de büyüklerimize karşı çok saygısızlık yaparız sinirlendiğimizden,üzüntümüzden dolayı.Bunların hiçbirinin olmaması için davranışlarımıza dikkat etmeli ve arkadaşlarımızın kıymetini çok iyi bir şekilde anlamalıyız.

(Visited 138 times, 1 visits today)