ARTIK GEREK YOK

Öyle bir şey düşünün ki şu an içinde olduğumuz 21. yüzyıldaki en önemli şey, insanlar sırf bunu elde etmek için birbirlerini katlediyor. Muhtemelen ne hakkında konuştuğumu anladınız fakat ben yinede söyleyeyim, hakkında konuştuğum şey M.Ö. 7. yüzyılda Anadolu’da Lidyalılar tarafından darp edilen para. Peki ben niye bunları yazdım çünkü konu her zamanki gibi yine para. Danimarka nakit para kullanımını sonlandırmak ve bu şekilde de restoran, mağaza, market gibi yerlerdeki nakit para kullanımını tamamıyla bitirmek istiyor. Peki bu uygulama ülkemizde yapılsaydı nasıl olurdu, hayatımızı nasıl etkilerdi ve en önemlisi insanların bu konuda hakkındaki düşüncesi ne olurdu.

 

Eğer nakit para tamamen hayatımızdan çıksaydı doğal olarak gittiğimiz hiçbir yerde nakit para geçmeyeceği için nakit para kullanmayı bırakırdık ve artık yanımızda nakit para bulundurmazdık ama artık yanımızda çoğu insanın en büyük derdi olan kredi kartlarını kullanmaya başlardık. Tabii nakit para gittikten sonra gereksiz fazla olan kredi kartlarımızın sayısı iyice artacak ve çok büyük bir kredi kartı trafiğinin ortasında kalacağız. Tabii bu benim kendi fikrim ama Ininal gibi herhangi bir bankaya bağlı olmayan kartların sayısı artacak ve çoğu insan banka kartlarından bu kartlara geçecek. Tabii bunun yanında şu günlerde gündemde olan ve çoğu insan tarafından kullanılan online ödeme yani telefon aracılığıyla yapılan ödeme de gündeme çıkar. Nakit paranın olmadığı bir hayatın hayatımızı oldukça iyi etkileyeceğini düşünüyorum çünkü nakit paranızı bir yerde düşürdüğünüzde o para anında gider fakat kartınızı düşürdüğünüzde öyle bir derdiniz olmaz çünkü hemen bankanızı arayıp o kartı iptal ettirebilirsiniz veya o herhangi bir bankaya bağlı olmayan ininal kartınızı kaybederseniz yine anında kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Bu diğerlerine göre daha küçük bir örnek ama bence market sıraları azalır çünkü kimse para çıkarmayla ve para üstüyle uğraşmayacak tabii bu çok minik bir etki ama sonuçta bir etki. Bence insanların bu konu hakkındaki düşünceleri iyi yönde olur çünkü bu uygulama sayesinde insanlar nakit para taşıma derdinden kurtulur mesela insanlar evden çıkarken yanıma para aldım derdinden kurtulur sonuçta bu uygulama sonucunda tek yapmanız gereken şey dikdörtgen bir kartı cebinize veya cüzdanınıza koymak.

 

Son olarak bence nakit paranın kalkması iyi bir şey çünkü hayatımızı kolaylaştırıyor ve cebimizdeki ağırlığı azaltıyor ama tabii bu benim fikrim peki ya siz nakit paranın kaldırılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

(Visited 16 times, 1 visits today)