Artık Teknoloji Olmadan da Yaşayabiliriz

İnternetin icadıyla ve teknolojinin ileri derecede geliştirilmesiyle birlikte tüm dengelerin değiştiğini söyleyebiliriz. Hayatımızı kolaylaştırdı eskiden insanlar çok farklı şekilde haberleşirdi; duman, güvercin, mektup vs. Elbette her şeyin olduğu gibi bunun da bir aması var. Teknoloji gelişti bilgi toplamak için eskiden insanlar günlerini, aylarını harcardı tek bilgi kaynakları belki kitaplardı, usta ellerden çıkmış sağlam kaynaklardı kitaplar o zaman için bilgi toplamanın en kolay yoluydu ama bu uzun bir süreç istiyordu. İşlerimizi halletmek de çok daha kolay bir hal aldı. Peki bu imkanların olmadığını farz edelim, bir sabah uyanıyorsunuz ve telefonunuz bilgisayarınız size kolaylık sağlayan tüm o elektronik cihazların yok olduğunu ve artık teknolojinin gelişmiş seviyesine hakim olmadığınızı sınırlı imkanlarla kaldığınızı. Kolaylaştırmaz belki ama bir krize yol açar mı?

Market alışverişi için sabah erkenden kalkardı insanlar, tüm işlerini bitirir ve leziz yemekler pişirirlerdi. Teknoloji gelişti artık sabah erken kalkmaya gerek kalmadı telefonunu açtın ve en basitinden bir uygulamayla tüm ev alışverişini oradan iki üç tuşla hallettin. Sabah erken kalkmana gerek yok. Tembelliğe alıştınız ve bir gün markete gitmek size çok bir yük gibi geliyor şimdi. Yürümek için artık bir sebep yok, ‘tanrı sağolsun artık yorulmuyorsunuz’. Başta her şey çok güzel gidiyor ama bir sabah uyandınız ve tüm bu imkanların gitmiş olduğunu ve artık her şeyin masa başından halledilmediği, kalkıp işlerinizi kendiniz halletmeye başlamalısınız. Olaya bilimsel yönden baktığımızda insan vücudunun hamlandığından dolayı fiziksel anlamda vücut hareketsiz kalır ve değişimden başlarda kas ağrıları gibi sorunlarla karşılaşılır. Ufak sağlık krizlerine yol açmasıyla birlikte ilerleyen zamanlarda yararları da çok görülecektir. Akşam yemeği için malzeme almaya markete giderken bile açık havada yürüyüş yapmış olursunuz. Yapılan araştırmalara göre açık hava yürüyüşünün hem mental hem de fiziksel olarak yararları gözlemlenmiştir. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, haftada en az 150 dakika açık havada egzersiz yapmanın insan vücuduna çok iyi geldiğini söylüyor. Bu yararları sıralarsak: daha çok kalori yakarsınız, zihin sağlığınızı olumlu yönde etkiler, egzersiz yaparken sosyalleşme imkanı bulursunuz, kendinize zaman yaratır ve özgüveninizi yükseltir.

Teknoloji olmadan şüphesiz hayat şartları başta zorlaşsa da yararları bir zaman sonra etkisini gösterecektir. Daha mutlu durgun bir yaşam biçimimizin olmasıyla birlikte refah seviyesini de oldukça yükseltir. Bu sayede insanların çoğu zaman hayalini kurduğu mütevazı yaşam stiline ulaşabilirler.

(Visited 6 times, 1 visits today)