Aslında Kötü Değiller

Herkesin farklı karakteristik özellikleri vardır. Nasıl davrandığımız, nasıl konuştuğumuz her şey karakterimize bağlıdır. Bizi birbirimizden bu farklı kılıyor, ki bu çok güzel.

Şu anda nasıl davrandığımız geçmişimizde olan bir olaya bağlı olabilir. İnsanlar kalpte iyi mi? Bana göre iyiliğin iki ana bileşeni vardır: iyi olma niyeti ve bu niyet üzerinde etkili bir şekilde hareket etme yeteneği. İnsanların iyi olma niyeti var mı? Araştırmalar, başka bir insanın acı çektiğini gördüğümüzde, beyinlerimizin hayatlarını iyileştirme çabası içinde aydınlanacak şekilde eğitildiğini gösteriyor. İnsanların kötü niyetleri olumluya çevirme eğiliminde olmasının birkaç nedeni vardır. Örneğin, bir kişinin yaşamını iyileştirmek için iyi niyeti varsa, yanlışlıkla belirli bir hayvan türüne zarar verebilir. Pek çok insan kalpte iyidir. Ancak çok azı iyilik yapmakta iyidir.

Sosyal şartlanma ve yetiştirme, dış karakterimizi şekillendirmede de büyük bir rol oynayabilir. Yaşlandıkça endişelerimiz ve güvensizliklerimiz gelişmeye başlar. Bu süreç genellikle uzun sürmektedir. Kendini korumaya o kadar takıntılı hale gelebilir ki, başkaları tarafından kötü olarak algılanır. Tehdit artık mevcut olmadığında, güzel ve hassas bir ruh gözlemlenebilir. Kişi içsel ağrıdan mustarip olduğunda, çoğu zaman insanların kalpte iyi olduğu fikrini kabul etmekte zorlanırlar. Ayrıca başkalarını da tıpkı kendileri gibi gerçekte acı çeken olarak etiketlemenin doğal olduğunu göreceklerdir. Kişi içsel ağrıdan mustarip olduğunda, insanların kalplerinde iyi olduklarını kabul etmek zor olabilir. Bu, özellikle Şefkat eksikliği çeken kişiler için geçerlidir. Birinin insanların ne kadar kötü olduklarını gerçekten takdir edebilmesi için, sonunda nasıl algılandıklarına dair derin bir anlayışa sahip olmaları gerekir.

Herkesin içinde biraz iyilik olduğuna inanmaya karar verdim. Her hikaye masum kısım tarafından anlatılsaydı, kötülerin sebebini bilemezdik. Çünkü her şeyin bir nedeni vardır. Hikayedeki kötü insanlar böyle davranıyor çünkü belki de bu şekilde öğrendiler ya da küçükken olan bir şeye bağlı bir tramva geçirmiş olabilirler. Eğer her hikaye masum tarafından anlatılsaydı her insanda bir iyilik olduğunu görmezdik.

Örneğin The Grinch filminde büyük yeşil olan karakterin yılbaşını çalma çabasını görüyoruz. Ancak herkes ondan nefret ediyor. Ama nedenini hiç düşündünüz mü? Grinch 53 yıl boyunca uçurumunda yaşamıştır. Tek başına çünkü herkes onun görünüşünden nefret ettiği için, onu dışlamışlardı. Aslında kendisi iyi bir kalpliyken, kalbi etrafındaki insanlar yüzünden karamsar oldu. O kötü değildi sadece ona kötü olmak kolayına kaçmıştı. Kısacası bence herkesin içinde az olsa bile iyilik barındırır. Çünkü asıl önemli olan bizim yola nasıl devam ettiğimiz.

(Visited 10 times, 1 visits today)