Assetto Corsa Simülasyon Oyunu Detaylı İncelemesi

Herkese tekrar merhaba. Bu seferki oyun blogumda Assetto Corsa oyununu tanıtacağım. “Kunos Simulazioni” isimli firma tarafından 19 Aralık 2014 tarihinde Steam oyun platformu üzerinden çıkış yapmış bir oyun olan Assetto Corsa, genellikle direksiyon setiyle oynanan, kaliteli bir direksiyon setiniz olmadan fazla eğlenebileceğinizi düşünmediğim bir oyun. Öncelikle oyunda, araba severlerin hayran kalacağı, sürekli farklı arabaları ve haritaları denemek isteyecekleri araba ve harita modları bulunuyor. Her bir mod özenle hazırlanıyor ve oyuna kolay bir şekilde entegre edilebiliyor. Ayrıca modlar, bir aracın üzerinden dizayn edilmiyor. Her biri yeniden çiziliyor, yeniden tasarlanıyor ve en baştan motor sesleri, lastikler, turbo eklentileri tamamen farklılaştırılıyor. Ayrıca haritaların bazıları, lazerle birebir gerçek pistlerden aktarılmış oluyor. Oyunda çevrimiçi çok oyunculu modu bulunuyor. Birbirinden farklı, birbirinden mükemmel ve çok çeşitli araçlar ile arkadaşlarınızla ister drift yapın, ister pistte asfaltı kazıyın. Oyunu oynayan bazı oyuncular tarafından başlatılan turnuva etkinliklerine katılarak çeşitli ödüller de kazanabilirsiniz. Ama benim gibi oyunu yeni almışsanız ve henüz 75 saat gibi kısa bir süre oynamışsanız tavsiye etmem. Nedeni ise vites kutusunu ve motoru bozup, hatta yeşil ışık yanmadan gaza basıp pite atılabilir ve ceza alabilirsiniz. Oyunda almış olduğum birkaç ekran görüntüsünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Paragraf aralarında kendi çekmiş olduğum fotoğrafları görebilirsiniz. İşte onlardan bir tanesi. Dumanlı Herif isimli YouTube kanalından çok sevdiğim Şaban abi ile oynarken aldığım bir görüntü:

Biraz kendi deneyimlerimden bahsedeyim. Oyunu Logitech G27 direksiyon setim elime ulaştıktan sonra Steam oyun platformu üzerinden satın aldım (Oyun 49₺ gibi bir fiyat etiketine sahip.) ve yüklemeye başladım. (Sistem gereksinimlerine Steam üzerinden ulaşabilirsiniz.) Öncelikle oyunu biraz öğrenmek için pratik modunda giriş yaptım. Pratik modunda adı üzerinde oyunda bulunan araçları ve haritaları test edebilir, tek başınıza oyunu öğrenmeye çalışabilirsiniz. Oyuna ilk girdiğimde çok zorlandım. Drift yapmaya çalıştığımda bunun imkansız olacağını düşündüm. Sonra YouTube üzerinden birkaç video izlemeye başladım. Direksiyon setim için uygun ayarları yaptım ve oyuna tekrar girdim. Pratik modunda BMW M3 E30 isimli aracı ve Drift isimli haritayı seçtim. İzlediğim videoda yarış pistinde bulunan, oyuna ilk girdiğinizde lastik basıncı, turbo ayarları gibi çeşitli ayar yerlerinin bulunduğu pitte yapacağım ayarlar hakkında biraz bilgim olmuştu. Lastik basıncı ayarı bile oyunda drifti kolaylaştırıyordu. ön lastik basınçlarını 30-30, arka lastik basınçlarını ise 35-35 psi.’a ayarladım. Bu şekilde daha düşük hızlarda da arka lastik basınçlarının yüksek olması sayesinde drift yapabilecektim. Ve pitten çıkış yaptım. İlk denemelerimde sürekli başarısız oluyordum. Sonra bir oyuncu ile tanıştım. Kendisi bu oyunu yaklaşık 500 saat oynamış. Biraz oyun hakkında sohbet ettik. Güzel bir sohbetin ardından oyuna girdik ve AC Drift Junkies isimli çevrimiçi çok oyunculu sunucuya giriş yaptık. İkimizde de BMW M3 E30-Drift marka-model araçlar vardı. Genellikle yeni başlayanlar bu drift aracını tercih ediyormuş. Öğrendiğim drift ayarlarını pit üzerinde yaptım ve yola çıktık.

Resimde gördüğünüz araçlar ile oynamaya başladık. Oynadığım oyuncunun yaptığı ayarları sordum. Kullandığı direksiyon seti benimkiyle aynıydı. Öncelikle bana force feedback ayarlarını yapmayı öğretti. Logitech Gaming Software isimli programdan, force feedback ayarlarında üstteki iki bölmeyi 100-100 yaptım. Tekrar oyuna girdim. İlk denemelerimde çok fazla spin atıyordum. Denemeye devam ettim. Hiç yapamıyordum. Sonra oyundan çıktık. Akşam tekrar oyuna girip denemeye karar verdim. Akşam olduğunda büyük bir heyecanla oyuna girdim. Aynı ayarları yaptım. Yavaş yavaş olacak gibiydi. Günde 2 saat antrenman yaptım. Oyunda gelişmek için en önemli olay antrenman yapmak. Bunu oyunu oynayan herkesten duyabilirsiniz. Şu an 75 saatlik bir pratik sürecinin ardından yapabildiklerime inanamazsınız. Gerçekten arkadaşlarım nasıl oynadığımı gördüğünde şaşırıyorlar. Daha sonra bir drift montaj videosu hazırlamayı düşünüyorum ve bir sonraki blog yazımda paylaşacağım. Oyunda artık twin drift ismini verdikleri ikili drift yapabiliyorum. Yani arkadaşlarınızla ya da diğer insanlarla kapı kapıya haritayı drift yaparak dolaşma olayı oluyor bu. Ayrıca oyunda gördüğüm ayrı bir detay örneği ise lastikleriniz aşındığında aracın daha fazla kayması ve kontrolün zorlaşması.Bu olay fazla drift yapmaktan veya lastik yakma dediğimiz araç dururken arka lastikleri döndürme işlemi yüzünden gerçekleşmektedir. Oyunda almış olduğum birkaç ekran görüntüsü ile blog yazımın sonlandırmak istiyorum. Bir sonraki blog yazımda tahminen Conan Exiles isimli yeni çıkış yapmış oyunu inceleyeceğim. Beklemede kalın. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Hoşça kalın.

(Visited 1.487 times, 1 visits today)