Atatürk ve Ben

Eğer bir günlüğüne başkasının hayatına sahip olmak isteseydim bu kişi Mustafa Kemal Atatürk olurdu. Atatürk, çok başarılıydı, hedeflerini hayal ederek ve planlayarak bir çok şeyin üstesinden gelmişti. Her ne kadar çok zor bir hayatı olsa da o bundan hiç şikayet etmemişti.

Ancak benim için zor olan soru, Atatürk’ün hangi gününde onun yerinde olmaktı. Bunu çok uzun düşündüm ve karar vermekte zorlandım. Acaba Atatürk’Ün çocukluk döneminden mi yoksa Kurtuluş Savaşı döneminden mi bir gün seçsem karar veremedim. Sonra düşününce Atatürk’ün çocukluğunu çok iyi bilmediğimi fark ettim. Bu yüzden Kurtuluş Savaşından bir günü hayal ettim.

Bir gün Samsun’a gittiğimizde babam bizi Bandırma Vapuruna götürmüştü. Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a o gemiyle geldiğini babam bana söylemişti. Ben de kendimi o gemide hayal ettim. İçinde Atatürk’ün bazı arkadaşlarıyla konuştuğunu gördüm. Konuştukları tek şey ülkemizin düşmanlardan kurtuluşu ile ilgiliydi. Gemideki herkes çok heyecanlı ve gergindi çünkü ülkemiz için çok büyük bir savaşın yaklaştığı zamandı. İşte tam da o gün yani 19 Mayıs 1919’da Samsun’a adımını attı. Samsun’da onu karşılayan insanlar çok mutlu ve heyecanlıydı, ilk defa karşılarında Atatürk’ü görüyorlardı. İnsanların mutluluğunu ve inancını gören Atatürk, umutla dolu bir şekilde Kurtuluş Savaşını başlattı.

(Visited 4 times, 1 visits today)