Atom Bombalarının Gücü Azaltılmalı mı?

Atom bombasını, muhtemelen hepiniz duydunuz. Belki küçükken arkadaşınıza sinirlenince, kafana atom bombası fırlatacağım, bile demiş olabilirsiniz. Fakat atom bombası kesinlikle şaka değildir. Masum milyonlarca insanın ağır ölümüne sebep oldu. Hiç belki haberdar bile olmadan gördükleri son şey bir ışık patlaması oldu. Belki içlerinde büyük bilim adamları, sporcular vb. kişiler çıkacak veya vardı ama hiçbirinin yaşama şansı bile olmadı. Bu kadar güçlü bir şey sizce güçsüzleştirilmeli mi? Gelin gerekçeleriyle anlatalım.

Bunu anlamak için atom bombalarının neyden yapıldığını öğrenelim. Atom bombalarının enerjisi aslında atomu parçalamakla ilgilidir. Atomun çekirdeği, evrendeki en temel 4 ana kuvvetten biri olan güçlü nükleer kuvvet tarafından tutulur. Bu kuvveti bozmak aşırı zor ve maliyetlidir. Buna rağmen bilim insanları buna bir çözüm buldu. Nükleer kuvvet tamamen bölünemez ama düzensizleştirilebilir. Bunu keşfettiklerinde artık ellerinde gizli silahın anahtarı vardı. Atom bombasında Uranyum, Plütonyum gibi ağır ve radyoaktif elementler kullanılır. Uranyum ’un çekirdeğinde tam 92 proton bulunur. Bu çekirdeğe ekstradan 1 nötron gönderirsek atom birden düzensizleşmeye başlar ve çekirdeğindeki enerji ortaya çıkar. Daha sonra atom Baryum ve Kripton gibi iki çekirdeğe bölünür. Patlamadan 3 tane nötron serbest kalır ve onlar başka Uranyum atomlarına çarpıp bunu zincir reaksiyonuna dönüştürürler. Bu devam ettikçe daha çok atomun nükleosundaki (çekirdeğinde) enerji açığa çıka çıka sonunda ölümcül bir şey oluşturur. Atom’un çekirdeğindeki enerji aslında gerçekten çok güçlüdür ve bu bir değil, iki değil, üç değil ama milyon kere olunca küçücük bir şey göz kırpmasında şehirler hatta ülkeleri yok ediyor. (buna fisyon denir).

O kadar yok edici ki Amerika ile Sovyetler birbirlerine nükleer bomba ile savaş açacaklardı. Fakat bu iki ülkenin gücü Dünya’da bazı olumsuz (aslında aşırı fazla) hatta belki büyük bir hasar getirilebilirdi. Bu yüzden iki tarafta bu savaşı ajanlarla beraber soğuk bir biçimde yaptılar. İsmi de oradan geliyor: Soğuk Savaş.

Yani gördüğünüz gibi sanırım ne kadar ölümcül olabileceğini anladılar. Anlattıklarım göz önüne getirilince atom bombasının olumsuzluklarını anladınız sanırım… Muhtemelen aynı şeyi düşünüyoruz. Evet, atom bombaları güçsüzleştirilmeli. Çünkü birçok masum insan belki bilmeden gökyüzünde bir flaş görüyor ve sonu malum. Eğer büyük devletlerin kalbinde iyi bir taraf varsa, lütfen atom bombalarını kullanmayın.

(Visited 27 times, 1 visits today)