Atom bombalarının kullanılmasına sadece bir kişinin karar vermesini mantıklı buluyor musunuz?

Atom bombası çok tehlikeli ve ölümcül bir silahtır. Bu nedenle bugüne kadar kullanılmış en ölümcül bu silahın kullanılması, çok uzun toplantılar ve en yetkili kurumların düşüncelerinin de alınıp bir karara varılması sonucunda kullanılması en son düşünülen silah olmalıdır. Bu silah kullanıldığında sadece insanları değil üzerinde yaşayan tüm canlıları çok uzun yıllar etkileyecek, geriye dönüşü olamayacak sonuçlar meydana getirecektir.

Silah olarak atom bombası ilk olarak ABD tarafından savaşı bitirmek için Hiroşima ve Nagasaki şehirlerine 6 Ağu 1945 ve 9 Ağu 1945 tarihinde atıldı. Kullanılan bu ölümcül silah 500.000’e yakın Japon vatandaşın ölümü, iki kentin tüm binalarının yıkılmasına, burada yaşayan hayvan ve bitkilerin yok olmasına ve uzun yıllar radyasyon etkilerinden dolayı hastalıklara sebep olmuştur. Mayıs 1986 yılında Çernobil’de nükleer reaktörde yaşanan problemlerden ötürü oluşan patlamalar sonucunda 200.000’e yakın insan yaşamını yitirmiş ve çok büyük bir coğrafyada yaşam uzun yıllar etkilenmiştir.

Amerika’daki atom bombasının atılmasının sorumlularının halen bulunamayıp gizlenmesinden atom bombasının ne kadar kötü birşey olduğunu anlıyoruz. İnsan hayatının, yaşayan tüm canlıları ölümcül olarak etkileyen bu gücün bir kişi tarafından yok edilmesinden daha değerli olduğunu düşünüyorum. Bence bu bir soykırım. İnsanlar, Osmanlı İmparatorluğunun Ermeni asıllı vatandaşların farklı yere yerleştirilmesi olayını soykırım olduğunu iddia ediyor ancak atılan atom bombalarına soykırım denmemesi beni düşündürüyor?

Bunun ayrıca bir insanlık suçu olduğunu biliyor muydunuz? Amerika bunun sonunda kendi başının da yanacağını öngörememiştir. Amerika bu atom bombasından sonra Amerika’da ölüm oranları artı ve verimisizlik artı. Japonya’da olan patlamadan sonra gelen radyo aktif maddeler Amerika yada gelerek oradaki toprağı zehirledi. Bundan dolayı toprak verimsizleşti, oradaki kanser olasılığı artım, insanların sağlığını kaybetti ve insanlar daha kolay obezite, kanser, doğuştan hastalık… Mesele Ukranya’da olan patlamada ise sebebinin bazı denemeler yapıp daha fazla enerji üretebilmekti. Ama buda bence çok büyük bir hatta. Bir similasyon üzerinde deneyebilirlerdi. Bun denemelinden dolayı çok fazla insanın hayatı kötüleşti. İnsanlar tarım yapamayıp dışarıya bağımlı oldu ve ekonomileri çok kötüleşti. Ukranya diğer devletlerlede arası kötüleşti. Neden mi? Çünkü Ukranya’nın yaptığı bu yanlış yüzünden çok fazla ülke tarım yapamadığından ekonomisi kötüleşti ve çok fazla insan kayıbettiler. Bence bundan dolayı nükler enerjiyi sadece bildiğimiz yönden ve bilmediğimiz şeyleri deneyerek kullanmamalıyız.

Sonuç olarak, atom bombası kullanarak bir ırkı yok etmek, insanların hayatını elinden almak ve bir ulusta unutulamaz kötü izler bırakmak kararını vermek hiç kimsenin hakkı değildir.

(Visited 20 times, 1 visits today)