Avcılık

Bana soracak olursanız avcılık dediğimiz kavram asla bir spor dalı olarak algılanmamalıdır. Avcılık yapan çoğu insan bilinçsiz bir şekilde hayvanları katletmektedir. Bunun durdurulması gerekirken buna spor dalı diyen insanları anlamakta her zaman güçlük çekmişimdir.

Spor dediğimiz kavramı incelemem gerekir ise; spor insanların sağlıkları ve vücut dengelerini sağlamak için yaptıkları faydalı bir işlevdir. Spor denildiğinden akla sağlıklı yaşam gelmelidir. Fakat avcılık denilince hiç birimizin aklına bunun gibi tabirler gelmesi gerektiğini düşünmüyorum. Ayrıca spor yapan kişi elinde bir tüfekle koşarak değil, top peşinde koşarak yapmalıdır. Günümüzde de birçok örneği olduğu gibi avcılık hayvanların neslini tüketmekle kalmıyor insanlara özendiriliyor. Bana soracak olursanız avcılığı spor olarak göstermek yerine insanları bilinçlendirmek adına çalışmalar yapmalı ve bu düşünceyi insanların aklından silmeliyiz ya da en azından bunu yapmak adına çaba göstermeliyiz.

Avcılık yüzünden yılda 20.000 fil katledildiğini biliyor muydunuz? Hala bunu spor olarak görüyorsanız eğer, size daha birçok örnek verebilirim. Spor dediğiniz dal yüzünden fillerin sırf dişlerini sergilemek amacıyla onları katlediyorlar. Ne yazık ki bunlardan haberi olmayan ve avcılığı bir çeşit “havalı” ya da “eğlenceli” bir aktivite olarak gören birçok insan bulunmakta. Oysa ki hayvanlar süs eşyası değildir, olmamalıdır.

(Visited 14 times, 1 visits today)