Avcılık

Avcılık Spor Dalı Olarak Kabul Edilebilir Mi?

Avcılık

Evet, herkese merhaba! Bugün sizlerle avcılık hakkında konuşacağım. Sözlük anlamıyla avcılık, avlanmaktan gelmektedir ve av; “bir hayvanın yemek için yakalaması” demektir. Yüzyıllar önce, tarım daha bulunmamışken insanlar avlanarak, avcılık yaparak hayatlarını sürdürmekteydiler. Sonra tarım bulundu ve medeniyet gelişti.

Günümüzde, biz kasaplardan et alıyoruz ve hayvanlar bu iş için yetiştiriliyor, yabani şekilde yakalanmıyorlar. Bazı yerlerde, ülkemizde yaygın değil, avcılık hobi amaçlı yapılıyor veya ormanlarda yaşayan insanlar avcılık yapıyor. Tavşan, ördek, geyik gibi hayvanlar avlanıyor ve bunu spor dalı olarak kabul ediyorlar. Ben bunu doğru bulmuyorum, bana göre hayvanlar sadece yemek için avlanmalı, sırf zevk ve yarış için bu yabani hayvanların canına kıyılmamalıdır. Bana göre bu dal spor veya yarış değildir, yarış uğruna ve canımızın istediğine göre avlanılmamalıdır. Mesela, balıkçılık da geçen sene spor dalı olmaya hak kazandı. Bu da doğru değil. (bence) Ama balıklar eğer yenilecekse tutulabilir. Balıkçılar da onları genellikle denizlerde tutuluyor (çiftlikte yetiştirilenleri de var). Avlanma konusunda da belki ormanda yaşamak zorundasınızdır ve aç kalmamak için avlanabilirsiniz.

Sonuç olarak ben insanlara başka bir canlının canını spor veya zevk için almalarını önermiyorum. Ama eğer çok isterseniz de belki biraz olursa da balıkçılık (spor olarak değil) yapılabilir, ama hiç kimseye önermem. Ben insanlara yüzme, basketbol, voleybol, futbol gibi sporları öneriyorum. Hiç kimsenin zevkleri için hayvanları öldürmeleri uygun değildir bence. Not: Bu benim fikrimdir, sizin düşüncenize ve fikirlerinize bir karşıtlığım yoktur. Sizin tercihiniz ama bence hayvan hakları önemlidir her ne kadar yenilebilen canlılar avlanılsa, tutulsa da. Bence sadece zor durumda kalırsanız avcılık yapmalısınız. Balıkçılığın da spor olarak yapılmasına katılmıyorum. Tekrar söylüyorum, bu fikirler şahsıma aittir. İyi Günler!

Yağız Erkam Çelebi

(Visited 65 times, 1 visits today)