avcılık

Avcılık Spor Değildir

Dünyanın birçok ülkesinde avcılığın spor olarak algılandığını biliyoruz ama algılanmaması gerekiyor. Çünkü avcılık eskiden insanların karınlarını doyurup hayatta kalmak için yaptıkları bir şeydi. Sadece yeteri kadar avlarıp canlılara daha fazla zarar vermezlerdi. Oysa avcılığı spor için yaptıklarında keyif ve eğlence için hayvanları öldürüyor sizce bu iyi bir şey mi? Hayır tabiki değil. Çünkü hayvanlar da canlıdır. Bir canlıyı öldürmek istemezdiniz değil mi?
Avcılık yaparken çok fazla hayvan ve yavruları öldürülürse bazı hayvanların nesli tükenebilir. Besin zinciri bozulabilir yani bazı hayvanlar aç kalabilir. Dolayısıyla onların da nesli tükenebilir. Ayrıca nesli tükenen hayvanların yediği hayvanların sayısı çok artabilir. Bu da ekolojik dengenin bozulmasına neden olur.
Avcılığın durması için hayvan hakları olmalı ve bunlar uygulanmalı, cezalar verilmeli, avcılıkla ilgili televizyon programları yasaklanmalı, avcılık yapılan yerlerde görevliler olmalıdır. Ayrıca gerçek kürk ve deri almazsak daha az hayvanın öldürülmesine yardım etmiş oluruz.
Daha güzel bir dünya için tüm canlılar birbirine saygıyla yaşamalı…

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere.

(Visited 46 times, 1 visits today)