Avcılık Spor Değildir

Spor, belli kurallar ve teknikler çerçevesinde, bedensel gelişime yararlı, eğlenmek ve yarışmak amacı da bulunan beden hareketlerinin tümüdür. Birçok spor dalı vardır ama ana başlık olarak spor, ikiye ayrılır. Bunlar; takım spor ve bireysel yapılan sporlardır. Ülkemizde federasyonu bulunan sporların hiçbiri herhangi bir canlının canının yakılmasına  veya onu öldürmeye yönelik değil. Avcılık bazı ülkelerde bir spor dalı olarak kabul edilse de Türkiye’de kabul görmemiştir.

Avcılık, başlangıçta -taş devri zamanında- o dönemin insanlarının karınlarını doyurmaları için yapılan bir faaliyetti. İlk insanlar toplayabildikleri bitkiler ve yakalayabildikleri hayvanlar ile yaşamlarını sürdürmüşlerdi. O zamanın şartlarıyla şu anki  şartlarımız bir olmadığı için avcılık normalleşmiş durumdaydı. Çünkü Taş Devri insanları ancak avcılık ile yaşamlarını sürdürebiliyorlardı. Fakat sonradan bu durum bazı insanlar için hobi veya spor gibi bir olaya dönüştü ve acımasızca düşünmeden hayvanları katletmeye başladılar. Günümüzde neredeyse tüm hayvanlarının avlanması izne bağlanmıştır. Ancak bazı insanlar, ticaret amaçlı para kazanmak için kaçak bir şekilde avlanma yapıyorlar. Birçok ülkede izinsiz avlanmaya karşılık çok ağır ve büyük cezalar koyulsa da sadece dişleri için bazı hayvanları hala katlediyorlar.

Denizde yaşayan hayvanları; balık gibi avlayıp yeme amacıyla, karın doyurmak amacıyla avlamak normal bir şey. Hatta bu yüzden hiçbir yerde bu yasaklanmamıştır. Ancak bazı hayvanların soylarını tüketecek kadar canileşerek onları karın doyurmak dışında herhangi bir amaçla öldürmek suçtur ve bunun adı spor olamaz. Avcılığın içinde karın doyurma amacı dışında, ölmek ve ölüm var ve bu terimler sporla bağdaşmıyor. Eğer avcılık bir spor olsaydı atalarımız bunu illaki spor niyetine yapardı zaten. Hayvanları kovalarlardı, ellerindeki mızrakları fırlatıp onları öldürüp buna spor diyebilirlerdi. Sporun amacı fiziksel bir aktivite ile uğraşıp insan bedenini çalıştırmaktır ama  hayvanları öldürmenin insan bedenine ne gibi bir yararı olabilir ki? Avcılık zorda kalınmadığı sürece katliamdır. Ormanda veya ıssız bir yerde mahsur kalınmışsa ve açlıktan ölmek ile karşı karşıya kalınmışsa eski dönemlerdeki gibi av yapılabilir.

Her şeyden önce sporda iki rakip vardır ve rakibin bu kadar güçsüz olduğu bir aktivite spor niyetine yapılamaz ve kabul edilemez. Mala, bağa, bahçeye, cana zarar veren hayvanları kendimizi korumak için avlayabilir ama istek için, özçekim yapmak için, spor niyetine hiçbir canlının hayatını sonlandıramayız.

kaynak:vikipedi

 

Muridan

(Visited 33 times, 1 visits today)