Avcılık Spor mu?

Gelişen dünyada avcılık artık ihtiyaçtan çıktı, spor olarak yapılıyor. Kara avcılığı spor olarak algılanmalı, ancak yaban hayatının korunma altına alındığı yerlerde yapılmamalı. Avcılık için özel olarak yetiştirilen av hayvanları var. Ayrıca avcıların sportif faaliyetlerini sürdürebilmesi için çeşitli oyunlar geliştiriliyor.

Avcılık gelişen teknolojiye uyan bir spor olarak kalmalı. Balık avcılığı ise ihtiyaçtır. Balıkçılar kadar sportif amaçlı balık avcılığı yapan amatörler de gelişmemiş balıkların yaşamına kastediyor. Öldürmek olmaz. Burası rezerv ormanlık alan ya da fundalık olabilir. Burada sülün üretirsiniz, vurursunuz. Kaynağını bildiğiniz için, yabani doğaya yük getirmezsiniz. Aynı çiftçilikte olduğu gibi ürettiğinizi tüketirsiniz. Ancak bu kabul edilebilir.

Bu nişancılıkla ilgili bir konu olmalı, hayvanları öldürmek bana çok ters geliyor. Üretir ve tüketirseniz kabul edilebilir. Maksat doğaya çıkmaksa, doğayla mücadeleyse, yürümek üşümek, donmak vb. ise evet. Bu iş sonunda öldürme olmadan da yapılabilir. Yürüyorsunuz, soğukta gece bir yerde kalıyorsunuz, evet bu spor. Ancak zevk için öldürmek değil. Avcılığın faaliyetleri spor olabilir ama sonunda öldürmek olmamalı. Hayvanları öldürmek kabul edilebilir değildir. Avlanma eskiden bir ihtiyaçtı ama bugün için bu durum söz konusu değil.

(Visited 12 times, 1 visits today)