AVCILIK SPOR MU YOKSA VAHŞET Mİ?

Kimileri avcılığın bir spor olduğunu düşünüyorlar ve bu fikirlerini savunuyorlar. Ben keyfe dayalı hayvanların öldürülmesinin neslimizin en büyük kibirlerinden biri olduğunu düşünüyorum.

Bir faaliyetin spor dalı olarak sayılabilmesi için  ikiden fazla kişinin aynı koşullar altında yarışması gerekir. İki taraf da eşit haklara sahip olmalıdır ve iki taraf da yarıştığını bilir. Örneğin eğer geyiklerinde silahı olsaydı ve onlarda keyif için insanları öldürebilseydi avcılık spor olarak adlandırılabilirdi . Avcılığın tanımına baktığımızda yaban hayvanlarını yaralayarak ya da öldürerek avlamak olduğunu görürüz. Birbirlerinden ne kadar uzak kavramlar değil mi?

Ayrıca sporda güç birliği vardır. Mesela, 60 kilo bir sporcu 100 kilo bir sporcuyla aynı sıklette yarışamaz! Ya da bir atlet yalınayak koşarken bir diğeri spor arabayla piste çıkıp yarışamaz. Normal hayatını sürdürmeye çalışan zavallı hayvanlara tuzak kurup, eline son model dürbünlü tüfeği alıp, zavallı hayvancıkları katledilmesi ve bunun adına spor denmesi bana çok saçma geliyor. Rakibin bu kadar çaresiz olduğu başka bir spor dalı var mıdır ki?

Avcılığı savunanlar; atalarımızın da avlandığını, marketten, kasaptan aldığımız etler için de hayvanların öldürüldüğünü öne sürüyorlar. Evet, atalarımız da avlanıyordu ama spor için değil, kendi yemek ihtiyaçlarını karşılamak için avlanırlardı fakat şimdi ki dönemde ayrı amaçlar için hayvanlar öldürülüyor, ZEVK için !! Ve atlarımızın aksine doğada ne görürsek avlıyoruz. Bu hareket hem doğanın dengesini bozuyor hem de hayvanların soylarını tüketiyor. Bu hayvanlar örnek olarak kara ayaklı gelinciği vermek istiyorum. Bu tatlı hayvan kürkleri yüzünden avlanmaktadır. Bu tür şu an Kanada’da soyları tükense de Amerika’da bir kaç eyalette yaşamaktadır. Kimilerini dişleri için, kimilerini kürkü, derisi için, kimilerini de sırf zevk için öldürüyorlar, soylarını tüketiyoruz!

Söylediğim gibi artık yaşamı sürdürmek için avlanmaya ihtiyacımız yok, ama içimizdeki vahşeti dindirmek için hâlâ kan akıtanlarımız var. Yasal olsun, olmasın zavallı hayvanlara eziyet etmek, öldürmek ve ya avcılık adı altında katletmek gaddarlıktır, cinayettir, katliamdır! Bir ormanda kaybolup açlıktan ölme tehlikesi ile karşı karşıya gelmedikçe, sırf keyif için bir canlının canına kıyılmamalı , kıymamalılar! Zaten zavallı hayvanların yaşam yerlerine el koyduk, doğanın dengesini bozarak yok ettik! Habitatları küçük olan hayvanların yaşam alanlarını iyice küçüldü.  Bırakalım da kalanlar nefes alsın, yaşasın.

(Visited 18 times, 1 visits today)