Avcılık Spor Olabilir Mi?

Dünya üzerinde çoğu insan hobi olarak, spor olarak ya da kendi çıkarları için avcılıkla uğraşıyor. Bunun doğru bir şey olduğunu düşünüyor musunuz gerçekten? Ya da sıradan bir spor olarak sayılabilir mi avcılık? Daha doğrusu hayvanları katletmek…

Size sporun ne demek olduğunu nasıl olduğunu ve neler olduğunu söyleyeyim öncelikle sonra avcılıkla karşılaştırıp spor olarak sayılabilir mi kara veririz. Spor.önceden belirlenmiş kurallara göre bireysel veya takım halinde yapılan, genellikle rekabete dayalı yarışma ve kişisel eğlence veya mükemmeliğe ulaşmak için yapılan fiziksel ya da zihinsel aktivitedir. Mesela voleybol olsun, futbol olsun, basketbol olsun bunların hepsi dayanışma içeren kimseye zararı olmayan insanların kendini eğlendirmek için yaptığı sporlar. Bir de bireysel olanlar var Fitness yüzme ve bunu gibi sporlar. Peki bunlara kıyasla avcılık gerçekten bir spor dalı olarak görülebilir mi? Hiç sanmıyorum. Zaten hayvanların canlarını elinden almak , nesillerinin tükenmesine katkı sağlamak insanların nasıl eğlence anlayışı olur bunu hiç anlamıyorum işte. Gidip bir tilki öldürmek mesela sana kazandırdığı tek şey derisi ve tilki derisi bir şey giymeden ya da satmadan da hayatını devam ettirebilirsin diye düşünüyorum.

Tabii ki istisnai durumlar olabilir. Ormanda mahsur kalırsın, her şeyi yemeye razı olursun ve orada bulduğun tek bir hayvan sana hazine olarak geldiği için avlarsın tabii ki. O da sadece hayatta kalabilmek için. Dünyanın kanunu bu zaten . Bir canlıdan üstün olan diğer bir canlı hayatta kalabilmek için diğerinin ölümüne yol açar . Bunu sadece insanlar da yapmıyor hayvanlar arasında da böyle. Ama bu avcılığın spor ve zevk için yapılabileceğini kanıtlar nitelikte değil.

Bir sürü hayvan var nesli tükenme tehlikesi altında olan ve bu nedenleri tetikleyen beşeri unsurlardan biri avcılık. Ayrıca insanlar daha bunu farkında olmasa da hayvanların teker teker nesillerinin tükenmesi ekolojik dengenin bozulmasına yol açar. Bunun sonucu da tabii ki insanlığı da etkiliyor. İnsanlar genelde onlara dokunmayan şeyleri önemsemezler bencilliklerinden belki  böyle düşünürlerse biraz kendileri için bile olsa vicdan yaparlar İnsanlar daha dünyada yokken yaşadığımız yerler hayvanlarındı . Onların alanlarını gereksiz biçimde kirlettiğimiz yetmiyormuş gibi bir de spor adı altında onları kendi tabiatlarında öldürüyoruz. Gerçekten aklım almıyor hala bunu nasıl savunabiliyorsunuz.

Avcılık cinayettir . Asla ve asla spor dalı olarak kabul edilmemeli. Paul Rodriguezin de dediği gibi “Avcılık bir spor dalı değildir. sporda iki tarafın da oyun içinde olmduğunu bilmesi gerekir” İnsanların bilinçlenmesi umuduyla…

(Visited 40 times, 1 visits today)