Avcılık Yasaklanmalı Mı?

Değişen teknolojiyle birlikte artık insanlar eskiden yapmak zorunda oldukları şeyleri artık daha rahat yapabiliyorlar ya da hiç yapmak zorunda bile kalmayabiliyorlar. Ateş yakmak, avlanmak, yolculuk için ata binmek gibi eskiden gerekli ve zorunlu olan şeyleri artık kimse yapmak zorunda kalmıyor. Neredeyse her şeyi evden halledebilir olduk fakat ne yazık ki bazı insanlar hala avcılık adı verilen eylemi gerçekleştirmeye devam ediyor, üstelik bunu bir spor olarak adlandırıyorlar. İnsanların, önceden yapılan aktivitelere ilgi duymaları gayet normal bir davranış, örneğin spor adı altında hala ata binen veya okçuluk yapan insanlar mevcut, fakat bu sporların kimseye bir zararı olmadığı için hoş karşılanıyorlar öte yandan ise avcılıkta vahşi hayvanları zevk için katleden bir ‘spordan’ bahsediyoruz.
Çoğu çiftlikte avcılık için yetiştirilen hayvanlar bulunmakta, hayvanları sırf öldürmek için besleyen ve büyüten bu insanlar, yargılanmamak için yaptıkları bu vahşice harekete spor adını vermiş olmaları bu ilkelce ve bir o kadar da acımazsız davranışı normal veya katlanılabilir hale getirir mi?
Her yıl binlerce hayvan avcılık adı altında katlediliyor fakat dünyada hala avcılığı bir spor olarak gören bir sürü ülke var. İhtiyaç duyulmadığı halde hayvan öldürmek bir zulümdür. Zaten insanların tüketmesi için dünyada günde 17 milyon hayvan kesiliyor. Sizce de bu miktar yeter de artmaz mı? Biz daha az hayvan kesilmesi için kampanyalar başlatırken, kuruluşlara üye olurken bu insanların gereksiz yere hayvanları öldürmesi kabul edilemez bir davranıştır. Avcılık yapan insanların bazıları bu durumu doğanın kanununu yerine getirme, doğanın dengesini koruma olarak açıkladığını zaten biliyoruz fakat hayvan nüfusunun 42 yılda yüzde 58 azaldığı da Dünya Hayatı Koruma Vakfı’nın resmi belgelerinde.
Doğayı korumak için hayvan katletmek yerine onları korumamız gerekiyor. Zaten dünyamız gittikçe daha çok sanayileşiyor, ağaçlar kesiliyor, ormanlar yok ediliyor. Bu sebeplerden dolayı da hayvanların yaşam alanları oldukça azalıyor ve yaşadıkları yerde yemek bulamayan hayvanlar şehirlere inmek zorunda kalabiliyor. Şehirlere indiklerinde ise insanlar tarafından etkisiz hale getiriliyorlar. Demek istediğim, bu dünyada zaten hayvanların yaşam olanakları oldukça azalıyor ve sabote ediliyor ve bizim onları korumamız gereken yerde eğlence ve zevk amacı ile onları avlamamız ise insanlık dışı bir davranışa giriyor.
Hiçbir hayvanın, canlının yaşamı insanlardan daha az değerli değildir. Hepimiz birer canlıyız ve yaşıyoruz, kimsenin eğlence için başka canlıları yok etmesi doğru değildir. Vahşi yaşamda hiçbir hayvan aç olmadığı sürece başka bir hayvana saldırmaz, bunu sadece insanlar yapar. Gerektiğinden fazla hayvan öldüren tek tür insandır. Dünyada kesilen ve kimse almadığı veya yemediği için çöpe atılan et sayısı insanın aklını durdurur. Her yıl 800 milyon insanı doyurabilecek kadar gıdayı çöpe atıyoruz. Buna rağmen avcılığı hala eğlence, zevk sayan insanlar var. Avcılık ne kadar erken durdurulursa o kadar hayvan ölümden dönecek. Avcılık bir spor değil doğaya karşı işlenmiş oldukça ağır bir suçtur!

(Visited 30 times, 1 visits today)