Avlanmak

İlk çağlardan beri insanlar hayvanların etinden sütünden ve derisinden faydalanıyor. İlk dönemlerde insanlar zevkleri ve “istekleri” için değil de ” ihtiyaçları” içi avlanıyorlardı veya hayvanlarla mücadele ediyorlardı.

Ancak zamanla insanlar geliştiler ve ateşi keşfedip tarımla uğraşmaya başladılar. Tarımla uğraştıkları için de artık yerleşik hayata geçtiler. yerleşik hayatta artık tarım yapıyorlar, meyve ve sebze ekiyorlardı. Karınlarını da tarım ürünleri ile doyuruyorlardı. Artık bu zamanda avlanmak çok da ihtiyaç değildi.

Yerleşik hayata  geçen insanlar biraz tarım biraz da hayvancılık yapıyorlardı. Ama zaman ilerledikçe insanlar ve teknoloji ilerledi. Artık insanlar istekleri veya ihtiyaçları için değil de sırf eğlence olsun diye zevkleri için de hayvanları avlıyorlar.

Bence insanların hayvanlara, doğaya ve hatta kendilerine zarar veren aktiviteleri spor olarak yapmamaları lazım. Hatta ülkeyi yönetenler canlılara zarar veren her türlü aktiviteyi kanunlarla yasaklamalılar. Çünkü insanların eğlenmek  için kendilerine doğaya ve hayvanlara zarar verme hakları yoktur.

 

(Visited 350 times, 1 visits today)