AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI TÜRKİYE

Türkiye, Avrupa Futbol Şampiyonası’ na ev sahipliği yapsaydı Final Turnuvasının İstanbul, Konya, Kayseri ve Antalya da oynanmasını isterdim. Bence bu turnuva futbolun en büyük organizasyonlarından biri olup, festival havasında geçmektedir.

Turnuvayı 2 milyonun üzerinde seyirci statta, 6 milyona yakın kişi sokaklarda izlemektedir. 7 bine yakın medya mensubunun takip ettiği turnuva 200 ülkede canlı yayınlanmaktadır. Dünya genelinde 5 milyara yakın kişi internetten ve televizyondan izlemektedir.

             

Böyle bir organizasyonda ülkemize gelecek olan ziyaretçiler, medya mensupları ve izleyenler dikkate alınacak olursa, hem ekonomik hem sportif hem de ülkemizin tanıtımı açısından çok büyük bir fırsattır. Maçların oynanacağı şehirlerin ulaşım, konaklama ve gerekli tesis altyapısının olmasının yanında ülkemizin doğal ve kültürel zenginliklerini de taşımaları gereklidir.

Bence bu organizasyonda ülkemize gelen misafirlerimiz, Kayseri de kayak yaparken Antalya da denize girmeli, Konya da Mevlana ve Şems ile tanışıp İstanbul’ un güzelliklerini yaşayabilmelidirler. Böylece ülkemizin farklı kültür ve güzelliklerini hem ülkemize gelen hem de 200 ülkede bizi izleyen insanlara misafir ağırlayan ev sahibi bilinci ile tanıtmalıyız.

                                

Alp Eren GÜNGÖR

 

 

 

 

(Visited 72 times, 1 visits today)