Avrupa Futbol Şampiyonası Türkiye’de nerede yapılmalı?

Türkiye’de spor denildiği zaman neden aklımıza genellikle ilk olarak Futbol gelmektedir. Peki Avrupa Futbol Şampiyonası Türkiye’de yapılırsa hangi şehirimiz  bu büyük organizasyona ev sahipliği yapması gerekir?

Türkiye’de futbol her kesimden insanın rahatlıkla ulaşarak yapabileceği bir spor dalıdır. Futbol; 1 çift spor ayakkabı ve 1 tane  futbol topu ile  hemen hemen her yerde yapılabilen bir spordur. Sosyo ekonomik düzeyi daha yüksek olan yerleşim yerlerinde futbol halı sahalarda sevenleriyle buluşabilirken,daha az gelişmiş bölgelerde sokak aralarında,okul bahçelerinde ve boş arazilerde oynanabilmektedir. Bu özelliğinden dolayı futbol ülkemizin her köşesinde en çok severek oynanan ve izlenen spor dalıdır.

Ülkemizin hemen hemen her şehrinde en az bir tane profesyonel futbol sahası bulunmaktadır. Ancak bu stadyumların büyük çoğunluğu Avrupa ve Dünya Futbol Şampiyonalarını yapabilmek için yeterli donanıma sahip değildir. Stadyumların sadece fiziki donanımları değil, o şehirde bulunan ulaşım imkanları, altyapıları ve gelen misafirlerin konaklayabileceği mekanların yeterli olması da önemli bir etkendir.

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın hangi şehirimizde yapılması gerektiği sorusu kişiden kişiye farklılıklar gösterebilen bir sorudur. Benim düşünceme göre Avrupa Futbol Şampiyonası Türkiye’de düzenlenecekse; yukarıda değindiğimiz unsurlara dikkat edilmelidir.  Ülkemizde Ankara,İstanbul,İzmir ve Antalya bu özelliklere sahip en uygun şehirlerdir. Özellikle İstanbul Avrupa Futbol Şampiyonası’na evsahipliği yapabilecek en iyi şehir olacaktır.

İstanbul Avrupa’daki en büyük şehirlerden biridir. İstanbul’un birden fazla dünya  standartlarında stadyuma sahip olması, kalifiye elemanlara ulaşabilme imkanı,tarihi ve turistik yerlerin fazlalığı,gelişmiş ulaşım ağına sahip olması ve her bütçeye hitap eden konaklama yerlerine sahip olması bu şehri diğer rakiplerine karşı öne çıkarmaktadır.

Avrupa Futbol Şampiyonası gibi büyük bir organizasyon umarım en kısa sürede bizim ülkemizde yapılır. Hangi şehirimizde yapılırsa yapılsın böyle bir  oganizasyon ülke ekonomisi için çok büyük bir kazanç olurken, ülkemizin tanıtımı açısından da çok büyük bir rol oynayacaktır.

 

 

 

 

 

 

(Visited 63 times, 1 visits today)