Avrupa Futbol Şampiyonasının ev sahibi Türkiye

Bildiğiniz gibi Avrupa Futbol Şampiyonası 4 yılda bir yapılan ve Dünya Kupası’ndan sonra en prestijli organizasyon olarak tanımlanan bir futbol organizasyonudur. Normal şartlarda Türkiye bu organizasyona toplamda 3 kere katılma başarısını gösterdi. Ama ev sahibi ülkenin kupaya direk katılım kuralı olduğu için Türkiye bir turnuvayı tekrar düzenleme hakkını kazanırsa, 4. kez Avrupa Futbol Şampiyonasındayız diyebiliriz.

Kupa toplamda 1 ay ve 51 maç şekilde oynanıyor. Bu da demek oluyor ki tek bir şehirde bu organizasyonun yapılması mümkün değil. Bu nedenle turnuvanın yapıldığı ülkeler ev sahibi şehirler seçerek programlarını bu şekilde organize ediyorlar.

Turnuva Türkiye’de yapılsaydı eğer bence şehirler bu şekilde seçilebilirdi;

  • İstanbul
  • Ankara
  • İzmir
  • Bursa
  • Antalya
  • Gaziantep
  • Trabzon’da yapılabilir diye düşünüyorum. Bu şehirlerin nedenleri ise

İstanbul zaten tüm dünyanın tanıdığı bir kültür şehri. Hatta yurtdışında İstanbul’u Türkiye’nin başkenti zanneden birçok insan var. En çok tanınan takımlarımızın da İstanbul takımı olduğunu düşünürsek İstanbulsuz bir turnuva olmaz.

Ankara ise ülkemizin başkenti olmasından dolayı yine olmazsa olmazlarımız arasında. Ayrıca Türkiye’nin en düzenli şehirlerinden biri olması nedeniyle gelen turistler epey rahat edecektir. Ancak şehir merkezine yeni bir stat şart.

İzmir ise hem doğal güzellikleri hem de tarihi nedeniyle hem tanıtılması gereken bir şehir hem de misafirperverliği ile turistlerin rahat edebileceği bir liman ticaret şehri. Ayrıca futbol kültürünü fazlaca yaşayan bir şehir.

Bursa, Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri. Bunun yanında şehrin yemek kültürü denenmeye değer. Burasıda aynı şekilde İzmir gibi futbol kültürünü yaşayan ve bu ortamı yaşatabilecek bir şehir.

Antalya özellikle kuzey ülkelerinin çokça bildiği şehirlerimizden düzenli yapısı ve doğal güzellikleri ile rahatlıklar ev sahipliği yapılabilir. Zaten halihazırda birçok avrupa takımı hazırlık kampları için Antalyayı tercih ediyor.

Gaziantep ise ülkemizin doğusunda bulunan gelişmiş şehirlerinden. Yine damak zevkimize hitap edebilen turistlerin maç dışında hem kültür etkinliği yapabileceği güzel bir şehir. Yine futbol kültürüne aşikâr bu şehir çok sevilecektir.

Trabzon ülkemizin kuzeyinde bulunan ve futbolla yatıp kalkan bir şehrimiz. Kendine has kültürü ve maç dışında yapılabilecekleri ile zaten turistlere oldukça alışkın olan şehrimiz yeni stadı ile ev sahipliğini kaldırabilecek güçte.

Ülkemizde ev sahipliği yapabilecek birçok şehir daha var. Ancak hepsini seçmek maalesef mümkün değil. Umarım bizlerde bir gün Türkiye’de böyle bir organizasyon düzenleyebilir ve bunun keyfini çıkartabiliriz.

(Visited 257 times, 1 visits today)