Avrupa Şampiyonası

                Futbol, kuşkusuz ki tüm dünyanın takip ettiği ve heyecanla izlediği bir spordur. Futbol bizim ülkemizde de olduğu gibi her yıl giderek yaygınlaşıyor. Milyonlarca insan 90 dakika takımını desteklemek için yurt dışına bile gidebiliyor. Her sporun da olduğu gibi futbolun da iyi ve kötü yanları var. Ama futbolun en güzel tarafı ise maç sonunda her şeyin unutulması ve dostluğun kazanmasıdır.  

               Futbolun içinde birçok turnuva bulunur. Bu turnuvalar sayamayacağımız kadar fazladır. Fakat futbolun en bilinen ve en değerli turnuvalarından biri olan Avrupa Şampiyonasının yeri başkadır. Bu turnuva iki yıl aralarla düzenlenir. Bu turnuva en son 2016 yılında düzenlenmiş ve Fransa ev sahipliği yapmıştır. Kupayı kaldıran ülke ise Fransa’yı kendi evinde yenerek Portekiz olmuştur.

                 Bu tür dev organizasyonlar için turnuvaya ev sahipliği yapacak ülke, şehir seçimini iyi yapmalıdır. Şehirleri her yönüyle incelemek lazımdır. Örneğin; yabancılar için turistik yerlerin olması, rahat ve kolay ulaşımın olması… Bunların çoğunu bulunduran bir şehir seçilmesi daha yararlıdır. Eğer 2020 Avrupa Şampiyonası bizim ülkemizde yapılsaydı, maddi durumumuz çok önemli bir faktör olurdu çünkü bu girişim için maliyet ne olursa olsun her şeyi göze almalıyız. Şehir seçmeyle ilgili elimizde olan iki şehir türü var aslında, İstanbul gibi büyük ve gelişmiş şehirler ya da Trabzon gibi doğal güzellikleri hayran bırakan ama yurt dışında fazla bilinmeyen şehirlerimiz.

                Bu saydığım iki farklı tür olan şehirlerimizin hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Tanınmış ve gelişmiş şehirlerin avantajı, ulaşım daha kolaydır ve gelişmiştir. Yurt dışından gelen yolcular aktarmasız bir şekilde istediği yere rahatça varabilir. Stat olanağı daha fazladır yani statlar daha fazladır ve daha moderndir. Fakat bu şehirlerin dezavantajı da nüfusun çok olması ve yurt dışından binlerce turist geldiğinde şehrin çok kalabalık olma ihtimali var. Yurt dışında tanınmamış ama doğal güzellikleri büyüleyen birçok şehrimiz var. Bu turnuva vesilesiyle tanınmamış ve güzel şehirlerimizi bütün dünya ya tanıtmış oluruz. Bu tür şehirlerimizin avantajı turistik yerlerin fazla olmasıdır. En büyük dezavantajı ise statların az olmasıdır. Eğer statlar az olursa art arda ya da aynı günde maç yapılamaz çünkü bir m açtan sonra çimlerin bakımı yapılması ve sulanması lazımdır. Bu nedenle tek statla bu turnuva yapılamaz. Eğer yapılacaksa da o şehre en az üç stat yapılması gerekir. Bu nedenle ülkemiz için en mantıklı karar İstanbul’da yapılması. Eğer turnuvayı Trabzon’da yapmış olsaydık sadece Trabzon için yapılan bir proje olacaktı. Bu nedenle 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasının İstanbul’da yapılması ülkemiz için daha sağlıklı olacaktır. 

(Visited 47 times, 1 visits today)