Avuçlarımızdaki Gelecek

Eğitim, biz fark etmesek bile hayatımızın her anında yaşanan bir süreçtir. Eğitim bir şeylerin farkındalığına varmak için alınması gereken en önemli etkenlerden birisi olduğu gibi bir konuda  bilgi sahibi olmamız için de eğitim almak en yararlı yollardan birisidir.

Çocuk büyütmek de eğitim olmadan çok zor bir hal alır. Çocuğunuzu büyütürken hem bilgi sahibi olmanız gerekir ki bunun için de düzgün bir eğitim şarttır hem de  siz ne kadar fark etmeseniz de kendinize bir şeyler katarsınız. Bu sebeple de kesinlikle anne ve baba adaylarının çocuk büyütmek konusunda  bilinçlendirilmiş olması gereklidir. En etkili öğretme yöntemlerinden biri ise çocuklara karşı iyi bir model olmaktır.” Nasıl iyi bir model olunur ?” sorusunu sıkça kendi kendimize sorabiliriz. Çocuk çevresinden gördüğü her davranışı ister istemez, iyi veya kötü ayırt etmeksizin taklit etmeye yatkındır. Çoğu  anne ve baba  çocuklarının iyi bir şekilde yaşamaları için çok çaba sarf etseler de çok önemli bir detayı yok sayarlar. Anne ve babalar çocuklarını kötü durumlardan uzak durmaları için devamlı uyarırlar. Fakat çocukların bu uyarıları dinlemeleri için kendilerinin de bu tür durumlardan uzak durmaları gerekir. Aslında çocuk yetiştirmek bir kitap yazmak kadar zor olmakla birlikte güzel sonuçlarıyla büyük bir gurur yaşattırır. Demek istediğim o ki bir kitap yazarken tamamen kendiniz bir ürün oluşturursunuz,yani kitaplar aslında sizin kişiliğinizin yazıya dökülmüş halidir. Bunun yanında eğer yazı nasıl yazılır bilmiyorsanız bu durum size kitap yazarken çok zor bir şekilde geri dönecektir. Bu örnekten de anlayabileceğimiz üzere çocuk büyütmek dışarıdan görüldüğü gibi kolay bir iş değildir. Tabii ki eğitim derken kesinlikle bu işin uzmanları tarafından anne ve babalar öğrenim görmek zorundadırlar diye bir fikirde bulunamayız.  Çocuk konusunda eğitimi insanlar isterlerse kendi kendilerine de uygulayabilirler. Bu duruma örnek verirsek çocuk psikolojileri ile ilgili çeşitli kitaplar okumak ebeveynlere çok daha yararlı olacaktır. Bir çocuk büyütmek aynı zamanda bir tohumun iyi bakılınca ağaç olması gibi bir durumdur. Bana göre çocuk büyütmek dediklerime bağlı olarak, birçok yönüyle mükemmel bir sanattır. Tabii ki düzgün bir şekilde yetiştirildiğinde bu durum söz konusudur.

Bütün bilgileri toparlayacak olursak çocuk büyütürken ebeveynlerin eğitim alması çocuk sağlığı için de, aile bireylerinin sağlığı için de çok önemli bir şekilde rol oynamaktadır. Ve çocuk yetiştirirken sevgi kavramı da unutulmamalıdır.

(Visited 46 times, 1 visits today)