Avucumuzdakiler

Bir hastanenin tavanına hiç sıkılmadan kaç dakika boyunca bakabilirsiniz ?İki dakika mı ya da daha mı  fazla sabrınız ne zaman taşar?

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin; bedeninizin, sağlığınızın, ailenizin, hayatınızın, arkadaşlarınızın, özgürlüğünüzün…. Biz ne kadar farkında olmasak da hayatımız bir sürü güzelliklerle doludur fakat bazen hayatın stresinden bazen de zaten onlara sahip olduğumuz için hayatımızdaki güzelliklerin farkına varmaya biliriz. Ama maalesef asıl değerlerini kaybedince anlarız halbuki ne kadar değerlidir sahip olduklarımız. Aslında biz sahip olduklarımızın değerini bilmediğimiz takdirde sahip olduklarımız sahip olmak istediklerimize dönebilir.

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin hepimiz için en önemli olan şeylerden biri olan sağlık. Özellikle de tüms dünya hayatını bir anda çok sert bir şekilde durduran bir virüs gibi bir salgınla ölümüne savaşan dünyamız bundan çok yıpratıcı bir şekilde etkileniyor. Umuyorum ki herkes bu günlerde sağlığının değerini daha iyi anlar ve sağlıklarının bozulmaması için elinden geleni yapar.       Bir hastanenin tavanına hiç sıkılmadan kaç dakika boyunca bakabilirsiniz ? İki dakika mı ya da daha mı  fazla sabrınız ne zaman taşar? Oysaki sizin bu sıkılarak izlediğiniz birkaç dakika omurilik felci olan bir hasta çocuğun hayatının ta kendisi…

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin en çok da özgürlüğünüzün. Şu an da 21.yy’ın bize verdiği belki de en güzel değerlerden biri olan özgürlüğümüz aslında eski zamanlara bakıldıkça farkına daha çok varabileceğimiz bir şey. Eski zamanlardaki kölelikleri, insan pazarlarını ve zulümleri düşünürsek ne kadar şanslı olduğumuzu anlayabiliriz.

 

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin örneğin: ailemiz. Evde birlikte yaşadığınız dedemiz, birlikteyken sıkça tartıştığımız küçük kardeşimiz, ödevini yaptın mı diye sorgulayan annemiz, okul servisine geç kaldığımızda bizi okula kadar götüren babamız… Biz büyüyüp yuvadan kendi ayaklarımızın üzerinde durmak için ayrıldığımızda anlarız geceleri bizim üzerimizi örtmeye gelen annemizin, hafta başı babamızın verdiği harçlığın, akşam masada önümüze gelen sıcak bir tas çorbanın ne kadar değerli olduğunu.

Sahip olduklarınızın kıymetini bilin mesela hayat boyu yanımızda olan yoldaşlarımızın , arkadaşlarımızın, dostlarımızın.Çok yakın olduğunuz her gün gördüğünüz yakın arkadaşlarınızı, teneffüslerde kantin sırası beklemeyi, birlikte projeler hazırlamayı, ders çalışacağız diye evlerde toplanıp sabaha kadar sohbet etmeleri, evlerde yatıya kalıp hep birlikte sabahlamayı, okul takımıyla gittiğiniz maçlardaki zaferleri hatta yenilgileri araya mesafeler ve zaman girip bu güzelliklerin yerini görüntülü konuşmalar aldığında ya da bu eğlenceli vakitler yaz tatillerinde sıkıştırılmış iki üç günle idare  edilmeye başlandığında anlarız ne kadar kıymetli olduğunu yaşadıklarımızın.

Sahip olduğumuz güzellikler de sorunlar da her şey gibi geçici bu yüzden ne kadar bunlar elimizdeyken kıymetlerini bilmemek insanın doğasında varsa da her şeyin bir gün sona ereceğini düşünerek imkanlarımızı en güzel şekilde kullanmayı bilmeliyiz.

(Visited 14 times, 1 visits today)