Avustralya Yangını

Avustralya felaketi yaşarken dünya Avustralya’ya ağlıyor. 480 milyon hayvan yangında öldü.Onlarca insan yaşamını yitirdi. Binlerce ev yangında kül oldu. Tahliye işlemleri devam ederken yangın hala söndürülemiyor. Bu nedenle “Avustralya’daki yangının sebebi ne? Yangın neden söndürülemiyor?” soruları sık sık yöneltiliyor.

AVUSTRALYA’DAKİ YANGINLARIN NEDENİ NE?

Avustralya’da Eylül ayında başlayan yangınların nedeni olarak Küresel ısınma ve aşırı sıcaklıklar gösterildi. Güney Yarım Kürede etkili olan aşırı sıcaklıklar nedeniyle Avustralya’da dört aydır süren yangınlar bazı bölgelerde nispeten kontrol altına alınsa da birçok bölgede hala yangınlar devam ediyor.

Avustralya`da yangınlar sebebiyle binlerce kanguru ve koala öldü. Ülkenin güneydoğu bölgelesinde aylardır devam ve tüm çabalara rağmen söndürülemeyen yangınlarda, insan hayatının yanında vahşi yaşam da tehlikeye düşüyor. Yangınlarda, binlerce kanguru ve koalanın yanı sıra birçok vahşi hayvan da öldü.

En az insanlar kadar hayvanların da yaşamaya hakları var. Doğayı onlara kısıtlamamalıyız.

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ormanlarımızın geleceğini tehlikeye sokan etkenlerin başında şüphesiz yangınlar geliyor. Ormanlar, orman yangınlarına yabancı değildir, doğal olarak da yıldırım vb. çok farklı nedenlerle yangın çıkabiliyor. Dolayısıyla insanlar olmasa da ormanlarda yangın olacaktır. Ancak insan faktörü yangın sayısını artırıyor. İşte bu durumda yangınları önleme ve zararlarını azaltmak hususunda modern ve profesyonel ormancılık anlayışı devreye girmelidir. Yani idarenin bir takım tedbirler alması gerekiyor. Orman yangınlarının önlenmesi için; koruyucu tedbirler ve önleyici tedbirler alınabilir.

 

 

(Visited 27 times, 1 visits today)