Ayna

Bir gün Ece adında bir çocuk okula gitmiş. Okulda arkadaşı ona şöyle demiş; ‘ Sen paralel evrenleri biliyor musun?’ demiş. Çocuk hayır demiş. Çocuk; ‘Anlamı şu Ece;  Çoklu evren, birbirinden farklı, gözlemlenebilir evrenlerin hipotezsel toplamı. Teleskop ile gözlemleyebildiğimiz bilinen evren yaklaşık 93 milyar ışık yılı genişliğindedir. Ancak bu evren, hipotezsel çoklu evrenin çok küçük bir kısmına tekabül eder.’ Ece yarı anlamış gözleriyle arkadaşı Sema’ya bakmış.’ Anladım’ demiş Ece.

Ece evine gelince paralel evren hakkında düşünmeye başlamış. Sonra annesi onu çağırmış; ‘ECEE!’ demiş. Ece hemen annesinin yanına koşmuş. Annesi sormuş; Ece bu aynayı çöpe atayım mı? Ece aynaya bakmış. Ayna ölen dedesinden kalmaymış. Ece; ‘Atma. O aynayı benim odama koy anne .’demiş. Annesi kafasıyla  onaylayarak Ece’nin odasına koymuş. Ece hemen odasına koşup aynaya bakmış.  Aynada sanki kendisinin daha değişik halini görmüştü. Uzun uzun aynaya baktı ve ‘Sen kimsin?’ diye sordu kendine. Aynadan cevap alacağını düşünmeden… Ayna ona cevap verdi; ‘Ben senim.’ dedi ayna. Ece nasıl olur sen nasıl konuşursun? Ben senin paralel evrendeki halinim Ece demiş ayna. Ece şaşkınlıkla bakakalmış aynaya. ‘Nasıl yani?’ demiş.

Ece paralel evrenlerin gerçek olduğuna inanamamış. Aynaya elini koyduğunda eli aynadan  geçebiliyormuş! Ondan sonra aynanın altındaki masaya çıkıp tüm vücudunu aynaya sokmuş. Aynanın içinde bambaşka bir oda varmış. Orada paralel evrendeki halini görmüş. Ona sormuş; ‘ Burası neresi?’ diye sormuş. Paralel evrendeki Ece; ‘Burası senin yani benim paralel evrendeki odamız.’

Ece’yi bir anda merak duygusu kaplamış. Acaba annesi ne iş yapıyormuş? Acaba paralel evrendeki teknoloji daha mı iyiymiş? Bu soruları çok merak ediyormuş. ‘Annem ve babam ne iş yapıyor?’ diye sormuş paralel evrendeki Ece’ye. Annem ve babam çiftçi. Ece sormuş; ‘Buradaki teknoloji nasıl?’ diye sormuş. Paralel evrendeki Ece de onu şöyle cevaplamış; ‘Teknoloji nedir?’ demiş. Ece şaşırmış ve demiş ki; ‘Sizde telefon tablet yok mu?’. Paralel evrendeki Ece hayır demiş. Ece sormuş; ‘Hangi yıldasınız?’.  Paralel evrendeki Ece; ‘1895 yılındayız.’ demiş. Ondan sonra Ece, ona geleceği anlatmış. Sonra da aynadan geçerek kendi dünyasına gitmiş.

(Visited 10 times, 1 visits today)