Aynadaki Ben

Her geçen gün teknoloji daha da çok gelişiyor ve biz de bu duruma ayak uydurmaya çalışıyoruz. Özellikle bizlerin hayatlarında büyük, önemli rolleri olan sosyal medya ve photoshop uygulamalarında da büyük gelişmeler gözlemliyoruz.

Birçoğumuz hayatlarımızı sosyal medyaya göre yaşamaya başladık çoktan. Fakat nadir bir kesim var ki kendilerini sosyal medyaya göre değil de sosyal medyayı kendilerine göre yaşıyorlar. “Ben hiç sevmem sosyal medya da neymiş?” diyen insanlar bile gün geliyor bu bataklığın içerisine düşüyorlar. Bazen en ufak bir filtre bile sebep olabiliyor insanların aklını çelmeye. Bu yüzden uygulamalara olan talep gün geçmiyor ki azalsın. Yapılan güncellemeler ne kadar akıllıca olursa o kadar çok insanı sürükleyebilirler uygulamalara.

Sosyal medya uygulamalarının iyi yanları olduğu kadar zararlı tarafları da var elbette. Bazen bir insanın yaptığı işten çok etkilenebiliyoruz ve bize ilham olabiliyor bu durum. Ya da ders notları görebiliyoruz, kolay yemek tarifleri öğrenebiliyoruz ve daha yazılacak birçok örnek. Bunlar kısaca iyi yönleriydi, peki kötü yönleri neler olabilir? Tabii ki uygulamalar zamanımızı öldürüyor diyebilirim. Bu tarz platformlara ayıracağımız vakitle belki de fazladan bir işimizi bitirebiliriz aynı zamanda gördüğümüz her tarif de kesinlikle güzel olacak diyemeyiz. Belki de o tarif yüzünden evinizdeki son malzemeleri kullanacaksınız bunlardan size son kalan şey ise koca bir hüsran ve israf olacak. 

Kendi hayatlarımızı sosyal medyaya göre yaşamaya başladık ya da yaşamaya başlamak istiyoruz. Orada gördüğümüz güzel olan her şeyi kendimizde de görmek istiyoruz. Örneğin sanal dünyada öyle bir algı oluşmuş sadece sarı saçlı, mavi gözlü, uzun boylu kadınlar güzelken; kaslı, esmer, uzun boylu ve pahalı saatleri olan erkekler yakışıklı. Bu durum yüzünden insanların çoğu birbirine benzemeye başladı. Herkes güzelliğin yapay olanını seçiyor. Yüzlerine estetikler, dolgular yaptırıyorlar ancak farkında değiller ki güzellik kişinin kendisi gibi olmasıdır. “Her şeyin bir güzelliği vardır herkes görmese de.” demiş Konfüçyüs. Çok da doğru her insanın güzelliği kendinedir. Öyle şanslı varlıklarız ki aslında. Koskoca dünyada sizden sadece bir tane var, siz tek ve özelsiniz ancak bu güzellik algısı sayesinde çoğu insan kendi görünüşleri hakkında olumsuz düşüncelere kapılıyorlar. 

Kullandığımız, bizi güzelleştirdiğimizi zannettiğimiz aslında bize yararından çok zararının dokunduğu photoshop uygulamaları da aynı şekilde. O an burnumuzu, saç rengimizi, ağzımızı, dişlerimizi hatta boyumuzu istediğimiz gibi yapıyoruz tekrar aynadan kendimize baktığımız zaman eski halimize dönüyoruz bu durum kendi dış görünüşümüze küsmemizi sağlıyor.

Unutmayın ki uygulamaların oluşturduğu algılar sizi yıpratmaktan başka bir işe yaramıyor. Eğer siz kendinizi seviyorsanız zaten en güzel filtreyi bulmuşsunuzdur demektir.

(Visited 161 times, 1 visits today)