Aynı Gıda Aynı Fiyat

” Temel gıdalar için belirlenen fiyatlar devlet desteği ile her bütçeye uygun hale getirilip fiyatlarda sabitlemeye gidilmelidir.” Ben bu söze katılıyorum. Çünkü insanlar hayatta kalabilmek için yemek yemek zorundadır. Ve bu yediğimiz yemeklerin aynı fiyatta olması gerekiyor. Çünkü zaten yediğimiz yemek aynı gıda ve biz bu gıdaları farklı yerlerden alıyoruz diye insanların bu gıdaları farklı fiyata satması gibi bir durum bence kabul edilemez.

Şu an fiyatlarda bir sabitlemeye gidilmediği için insanlar aynı gıdaları farklı fiyatlarla piyasaya sürüyor. Ve müşteriler şanslarına hangi yere gittiyse alacağı gıdayı ucuza ya da pahalıya satın alıyor. Ama bu böyle olmamalı. İnsanların oturduğu yer gıdaların fiyatlarını belirlememeli.

Mesela siz çok lüks bir yerde oturuyorsunuz ve bir markete gidiyorsunuz. Kızılay’da olan fiyatla buradaki lüks yerde olan fiyatlar birbirinden çok farklı ama sorun şu ki aldığınız gıda aynı. Ve geniş çaplı düşünürsek bu uzun zamanda müşterinin mağdur olması anlamına geliyor. Ama tek mağdur olan kişiler müşteriler değil. Gıdayı en ucuza satanlar da mağdur oluyor. Çünkü gıdayı pahalıya satan kişi daha çok para kazanabiliyor ama gıdayı ucuza satan kişi evine çok az bir miktarda para götürebiliyor. Onların suçu ne peki?

Ve bazı insanlar sırf daha ucuz olan malı alabilmek için kilometrelerce yol gidiyor. Ve günün sonunda daha ucuz olan malı alabildikleri için kendilerini mutlu hissediyor. Peki aynı gıdayı daha pahalıya alanlar ne olacak ? Onlar yine her şeyi daha pahalıya almaya devam edecekler. İşte bu yüzden fiyatlarda sabitlenme çok önemli.

Ayrıca konu sadece gıdayı ucuza ya da pahalıya almak değil. Her yerde fiyatların çok artması nedeniyle evlerine olması gereken miktarda yemek alamayan insanların olması. Yani sıkıntı bazılarının maaşlarının bu gereksiz yere arttırılan gıdalara yetmemesi. Ve bu sıkıntının önüne tek devlet geçebilir.

Ve eğer bu sabitlemenin tam oturulması isteniyorsa sürekli devletin bütün gıda satan yerleri düzenli olarak kontrol etmesi şart. Yoksa insanlar zaten kontrol edilmiyor düşüncesiyle insanları kandırmaya devam ederler.

Bence devletin sabitlemeye gitmemesinin bir nedeni de insanların bütün bu olaylara sessiz kalması ya da sadece arkadaş çevresinde sıkıntılarını dile getirmesi. Eğer herkes yeterince bu sıkıntıyı dile getirir ve tepki verirse bu sıkıntı halledilebilir.

Ben bu nedenlerden dolayı ” Temel gıdalar için belirlenen fiyatlar devlet desteği ile her bütçeye uygun hale getirilip fiyatlarda sabitlemeye gidilmelidir.” sözüne katılıyorum.

 

 

(Visited 27 times, 1 visits today)