Aynı Şey Değil!

Bazı kavramlar vardır; birçoğumuzun aynı dediği ama aslında çok farklı olan kelimeler. Bunlardan birkaçı adalet ve eşitlik. Adalet, hak ve hukuka uygunluk anlamına gelirken, eşitlik ise, kanunlar tarafından insanlar arasında ayrım bulunmaması anlamına gelir. Aralarında benzerlik olsa da tamamen farklı anlamları vardır. Bu 2 kavramın karıştırılmasının bir nedeni de anlamlarının tam olarak ne olduğunu bilmediğimizdendir maalesef. 

Tavşan, balık, fil, sincap, maymun, köpek ve penguen olmak üzeri 7 tane hayvan düşünün. Hepsi sırasıyla bir ağaca tırmanmaları gerekiyor adaletli bir seçim yapmaları için. Adaletli ama eşit değil… Eşitliğin olmadığı yer haksızlık el gösterir. Bazı önemli insanların adalet ile ilgili şu sözleri vardır: “Adalet nedir? Ağaçları sulamak…Zulüm nedir? Dikenlere su vermek…”Mevlana. “İyi olmak kolaydır. Zor olan adil olmaktır. En mükemmel adalet ise, vicdandır.”Victor Hugo. Eşitlik ile adalet arasındaki bir diğer basit örnek ise, 2 insan düşünün. Biri çok çalışıyor, diğeri ise daha yetersiz çalışıyor. Lakin, sonucunda aynı sonucu alıyorlarsa bu eşitlik demektir. Adalet ise, yetersiz ve çok çalışan 2 insanın hak ettiği sonucu almasıdır. Eşitlikte, her şeyin ve herkesin aynı yeteneğe, güce sahip olması iken adalet insanları ve olayları bireysel olarak değerlendirir, hak ettiklerini elde etmeleridir.İnsanlar kanun önünde eşittir. Kanunlar ise adaletin sağlanması içindir. Eşitlik muamelede, adalet hakkı dağıtmada etkilidir. İnsanların adalet ve eşitlik arasındaki farkı anlamaları için birçok atasözü, deyim, hadis, söz, kaynak ve birden çok örnek ve resimler vardır. Çoğumuz adalet eşitliktir, eşitlik adalettir diye bir düşünceye sahip. Adalet eşitlik demek değil; bir şeylerin yerli yerinde ve eşit olması demektir. Eşitlik ve adalette olduğu gibi eşitlik ile eşit sözcükleri de oldukça karıştırılıyor. Bir başka örnek verecek olursak, bir koşu pisti düşünün. Tüm koşucular aynı noktadan başlayıp aynı noktada bitiriyorlar. Bu bir eşitliktir. Ancak adaletli değildir. Zira, dış hatlardaki koşucuların iç hatlardaki koşucularla aynı yere gelmelerine rağmen iç hatlardaki koşuculardan daha fazla mesafe koşmuş oluyorlar. Eşitlik-adalet kavramlarının farkını iş, sağlık veya para gibi örneklerle de şekillendirebiliriz.

Bu iki kavramın benzerlik ilişkileri var elbette. Lakin tamamen farklı anlamlara sahiplerdir. Adalet sözcüğü eşitlik anlamına gelmez. Adalet herkesin ihtiyacı olanı almasıdır. Eşitlik ise herkesin ayın şeyi almasıdır ve bu her zaman da adil değildir. Bu sebeple bu kavramları karıştırmamalıyız.

Kaynak: https://www.egitimsistem.com, https://www.neoldu.com 

İlgili resim

(Visited 303 times, 1 visits today)