Azıcık Sabır

 

 

Dünyayı etkisi altına alan ve şu an dünya gündeminin merkezinde olan COVID-19 virüs salgınıyla, hastalık ülkemizde ilk göründüğü andan itibaren başta Sağlık Bakanı olmak üzere çeşitli yetkililer hastalığın önemini vurgulamış ve Bilim Kurulu’nun tavsiyelerini ve önerdiği tedbirler hakkında bilgi vermişler ve vermeye devam etmektedirler. Hatta, hemen hemen her televizyon kanalında istemediğiniz kadar doktor ve bilim adamı toplumu bilinçlendirmek için ta en başından beri ellerinden geleni yapmaktadırlar. An itibariyle ülkemizde hiç kimse benim bu konu hakkında yeterli bilgim yok diyemez. Buna rağmen, o kadar çok bilinçsiz davranan insan var ki, bu yazımda onlara seslenmek istiyorum.

Sayın 65 yaş ve üstü büyüklerimiz, önce sizlerle başlamak isterim. Biliyorum hepiniz dışarı çıkmak istiyorsunuz biz de istiyoruz fakat çıkmıyoruz. Hele ki sizlerin hiç çıkmaması lazım. Bu corona denilen illet yaşlı insanları gençlerden daha ağır ve hızlı etkiliyor. Sizi sokakta gördüğümüzde ve sorduğumuzda bazılarınız “Ben eski toprağım bana bir şey olmaz.” deyip bu durumu önemsemiyor, bazılarınız ise “Haberim yoktu” deyip işten sıyrılıyor. Ama haber kanallarının yanı sıra neredeyse bütün kanallarda bu durum konuşuluyor. Sizlerin nasıl etkileneceğini konuşuyor. Neyse ki size de sokağa çıkma yasağı geldi ki sizi de biraz olsun korumuş olduk.

Şimdi kanları hızlı akan gençlerimiz… Aslında size de sokağa çıkma yasağı geldiği için mutluyum. Aslında biraz geç bile kalındı bana göre. En başından, okullar tatil olup evde uzaktan eğitim başladığında buna uymadınız. Haberlerde AVM’lerde, kafelerde, sokaklarda dolaşan gençleri gördük. Halbuki eğitim “tatil” olmadı. Eğitim evlerde devam ediyor. Okula gitmemek, dışarıda gezmek anlamına gelmiyor. Sizler farkında değilsiniz belki veya umursamıyorsunuz ama bu hastalığı en fazla taşıyan grubun içindesiniz. Çoğunuz belki bunun farkında bile değil çünkü ya hiç hastalanmıyorsunuz ya da çok hafif geçiriyorsunuz. Orada burada, parklarda bir araya gelip eğleniyorsunuz, ama eve döndüğünüzde evdeki büyüklere bulaştırabilirsiniz. İşte bu yüzden evde kalmanız çok önemli ama maalesef hiç dikkate alınmadı.

                Bu sözlerim tabii ki, kurallara harfiyen uyan, en başından beri yetkililerin dediklerini uygulayan, gerekli tedbirleri alan büyüklerimiz ve gençlere değil. Gerçekten de her hareketiyle, örnek oluşturan insanlar var ve ben onları çok tebrik ediyorum. Elbette, bu sıkıntılı günler de geçecek. Tek yapmamız gereken biraz sabırlı olmak ve dayanmak. Hiç kimse için kolay olmadığının farkındayım. Ancak, toplum olarak el ele vererek bu salgın hastalıkla mücadele etmek zorundayız. Bu sıkıntının üstesinden sadece bu şekilde gelebiliriz.

(Visited 30 times, 1 visits today)