Hırs ve Azim

 

Anneannem der ki ; “azim ve hırs sizin dostunuz olsun, tembellik düşmanınız olsun unutmayın   iyi dinliyor, öğreniyor olabilirsiniz fakat yeterli değildir. Önemli olan hırslı ve azimli olmaktır.”

Merhaba arkadaşlar bu bloğumu yazma sebebim yukarıda da anlaşıldığı gibi beni ve birçok arkadaşı başarıya ulaştıran hırs ve azimin bizi başarıya nasıl ulaştırdığından bahsedeceğim.

Hırs ve azim birbirini tamamlayan iki kelimedir. Bu iki kelime birbirini öyle bir tamamlar ki birine sahip olmasanız başarılı olamazsınız ama şöyle bir durum var ki , hırslı olup da azimsiz insan yoktur. Bunun sebebi ise başarıya ulaşmak için azimle çalışırsınız, azimle çalışırken hırslanırsınız yani siz kendinizi azimsiz zannede bilirsiniz fakat içinizde azıcıkta olsun azim vardır .Bu yüzden endişelenmeyin.

-Peki hırs sadece çalışmakla mı olur ?

Hayır,arkadaşlar  sadece çalışmak önemli değildir.

* Emek sarf edeceksiniz ,

* Merak edeceksiniz,

* Soru soracaksınız,

* Hayatta yaşamanın hakkını vereceksiniz ( hırslı ve azimli olacaksınız ),

Düşünüp duracaksınız. Kısacası pişe pişe öğreneceksiniz. ( doğruyu, yanlışı yapa yapa öğreneceksiniz )

Şunu bilin siz çok iyi öğreniyor,dinliyor olabilirsiniz ama azim ve hırssız çok başarılı olamazsınız diyen anneannemin bu sözünü asla unutmam ve her zaman bunu kendime zorunlu kılarım asla ama asla bu işten ayrılmam. İnşallah arkadaşlarım, kuzenlerim, öğretmenlerim, ülkem, kısacası adını bilmediğim binlerce hatta milyonlarca insan bunu kendine zorunlu kılıyordur. Göreceksiniz biraz gayret edin gerisi gelecek zaten bazen ben neden bunu yapıyorum diyeceksiniz sonra aman boşver deyip kenara atacaksınız yani zamanla siz azimli ve hırslı olmayı isteyeceksiniz.  ( hem de hep )

 

Ben düşünüyorum ki size anlattığım bu konuyu hepiniz gayet net bir şekilde anladınız. Anlamakla kalmadınız uygulamayanlar uyguladı, uygulayanlar daha çok uygulamaya karar verdi. Size son bir sorum var.

Peki azim ve hırs sadece ders konulu mudur, acaba?

– Cevap tabi hayırdır. Azim ve hırs aklınıza hangi konular geliyorsa o konuda olabilir. (yeni bir okula geliyorsunuzdur bir derse gayret gösterip iyice öğrenirsiniz,voleybol,futbol,dil … vb. ) Azim ve hırs asla ama asla konu açısından kısıtlı değildir.Aklınıza gelmeyen binlerce konu bunun içine girebilir.

 

(Visited 372 times, 1 visits today)