Azim ve Sabır

Zorluk çoğu insan tarafından çok hoş karşılanmaz. Muhtemelen çoğu kişinin aklına da zorluk dendiğinde güçlük gelir. Dost dendiğinde ise insana güven gelir. Bu iki kelime birbirine çok karşıt gelse bile birleştirildiklerinde insanı daha da düşündürüyor.

“İnsanın en büyük dostu zorluklardır. Çünkü insanı karşılaştığı zorluklar güçlendirir.” diyen ünlü Kanadalı gazeteci ve yazar Herbert Newton Casson’a ait bir özdeyiştir. Casson’ın bu deyişinin anlamı biraz düşündürücüdür. Sözünün arkasında yatan anlam ise şudur: Bir insan bir hedef belirlediğinde o hedefe ulaşırken zorluklar yaşar. Mesela çok uzun bir merdiven hayal edin ve hedef de merdivenin en sonuna ulaşmak. Hemen o merdivenden yukarı çıkmazsınız değil mi? Sonuçta bu çok yorucu bir görevdir. O merdivenden çıkarken her durduğumuz zaman zorlandığımız, zorluklarla karşılaştırdığımız içindir. Ama merdivenin en sonuna ulaştığımızda gururlanırız sonuçta o zorlukların üstesinden geldik. Ancak o zorluklar orada olmasaydı biz hiçbir şey başaramamış olacaktık. Tabii ki de zorluklar olmasaydı hedefe ulaşacaktık ama asıl hedefimize yani daha önceki halimizden güçlenmemiş aynı olacaktık.

Peki neden azim ve sabır gerekiyor? Denemelerin kesin sayısı tartışılmış olsa da, 1.000 ile 10.000 deneme arasında değişiyor olsa da, Thomas Edison’un ampulü oluşturmadan önce çok kez denediğini ve başarısız olduğunu söylemek güvenlidir. Tekrarlanan başarısızlıklarına tepkisi şöyle olmuştur:” Ben başarısız olmadım. İşe yaramayan 10.000 yol buldum. ” Başka biri ampulü bulmaya çalışıyor olsaydı belki de 100. denemesinde bırakırdı ya da 50. denemesinde durabilirdi ama bunu yapmayı çok istiyordu bu yüzden sabırla denedi ve azmiyle de başarmış oldu Thomas Edison.

Başka bir örnek de bir zamanlar ABD’de yaşamış olan milyoner Albay Sanders ki o zamanlarda milyoner değildi zorları kendisine dost edinmiştir. İşten çıkarıldığında Kentucky usulü kızarmış piliç tarifinden başka sermayesi yoktur. Bir gün aklına bu tarifi lokantalara satabileceği gelir. Fakat başta hiçbir lokanta bu teklifi kabul etmek istemez. Sander’in işi zordur. İradeli bir adam olan Sanders asla vazgeçmez. Bu uğurda tüm Amerika’ yı dolaşır. Sonunda 1009. lokanta sahibi bu teklifi kabul eder ve Albay Sanders’ın hayatı değişir. Albay Sanders zorları dost edinmiştir. Karşılaştığı her zorluk da onu güçlendirmiştir. Sonuçta Albay Sanders hedeflediği başarıya ulaşmıştır.

Başarıya ulaşmak isteyen herkes zorları dost edinmelidir. Önemli olan zoru başarmaktır. Ayrıca kolay olan her şeye herkes ulaşabilir ancak zor olana ulaşmak sabır ve azim gerektirir.

(Visited 23 times, 1 visits today)