Azla Yetinmek

 

               İnsanoğlu her zaman sahip olduklarının fazlasını ister. Bizler için hiçbir şey yeterli değildir. Hiçbir zaman sahip olduklarımızla yetinmeyiz ta ki hepsini kaybedinceye kadar. Açgözlüyüz işte, değerini bilmiyoruz hiçbir şeyin.

               Bir iş adamı ve bir garson düşünün. İş adamının parası evi ailesi her şeyi var. Garsonun parası o kadar çok değil evi kötü ama en azından şükretmeyi ve azla yetinmeyi biliyor. İş adamı ise parası olduğu halde başkalarıyla yarışıp dünyanın en zengini olmaya çalışıyor. Her zaman bizden daha kötü durumda olanlar vardır. Bizim yapmamız gereken isyan edip açgözlülük yapmak değil şu an sahip olduklarımıza şükretmektir. Bir kerecik düşünün aileniz var, arkadaşlarınız  var, sevdikleriniz var, eviniz var, okuyabildiğiniz bir okulunuz var kısacası ihtiyacımız olan her şey varken daha ne istiyoruz ki hayattan?

               Ünlü filozof Secena’ nın da dediği gibi “Aza sahip olan değil, çok isteyen fakirdir.” Bu sözü hiç unutmayın ve sahip olamadıklarınız için üzülmeyi değil, sahip olduklarınız için mutlu olmayı deneyin.

(Visited 270 times, 1 visits today)