Badem ve Kara

Badem ve Kara

Bir zamanlar bir barınakta yaşayan iki köpek varmış. Bu köpeklerinin adları Badem ve Kara’ymış. İkisi de çok  sevimlilermiş. Biraz iri  hafif kahverengi olan Badem; siyah renkli ve Badem’e göre daha küçük olan ise Kara’ymış. Bir gün ikisi sohbete başlamışlar:

“Badem keşke burada olmasak”. demiş Kara.

“Evet ama burada olmayı biz istemedik”. demiş Badem.

“Aslında burada olacağımı hiç düşünmemiştim”. demiş Kara.

“Sen buraya nasıl geldin?” diye sormuş Badem. Kara demiş ki:

“Ben yılbaşında biri beni aldı ve küçük bir paketin içine koydu. Sanırım o zamanlar 1 aylıktım.  Küçük kız beni görünce çok sevindi. Yaklaşık bir yıl kadar bana aralıksız sevgi gösterdi ve beni hep çok sevdi. Ama sonra hevesi azalmaya başladı. Artık beni o kadar beslemiyor ve benimle o kadar ilgilenmiyordu. Anne ve babası bu durumdan sıkılmıştı. Ve sokağa atıldım. Sokağa atıldıktan bir iki hafta sonra da yakalandım. Ve işte buradayım.”

Peki sen diye sordu Kara. Badem dedi ki:

“ Beni bir çocuk almıştı sanırım yirmili yaşlarında. Uzun süre birlikte iyi vakit geçirdik. Sonra oğlan biriyle evlendi. Evlendiği zaman kız beni çok sevmişti. Ama bir yıl sonra kadın hamile kaldı ve büyük olduğum için çocuğa bir şey yaparım korkusuyla beni barınağa verdiler. Ve işte buradayım.”

İçeri biri girer. Bir kız. Zenci. Köpek kafeslerine bakmaya başlar. Daha sonra Badem ve Kara’nın bulunduğu kafesin önüne gelir. Onlarla konuşmaya başlar. “siz ne şirin şeylersiniz öyle…! Sizi çok sevdim” der ve görevlinin yanına gider. Görevliye onları istediğini söyler.  Görevlinin verdiği bazı formları doldurduktan sonra Badem ve Kara’yı sahiplenir. Onları evine götürür. İkisine minderlerden küçük ve rahat yataklar yapar ve onları besler. Birlikte çok iyi arkadaş olurlar.

Bu gerçek olaylardan esinlenilmiş bir hikâye. Bütün hayvanlar bu iki köpek kadar şanslı olamayabiliyor. Bazılarına eziyet yapılıyor bazıları da sokağa atılıyor. Ve belirli bir zaman sonunda sahiplenilmezlerse barınakta onların canlarına son veriliyor. Onun için, bakamayacağımız ya da sahiplenemeyeceğiniz hayvanları almayın ya da sahiplenmeyin. Onlar pelüş birer oyuncak değil gerçek bir can. 

(Visited 32 times, 1 visits today)