Bağımlılık

İnternet, bizlerin bilgiye, yaşadığımız çevrede ve gezegenimizde olup biten sıcak olaylara hızlıca ulaşabilmemiz için icat edilmiştir. İlk başta bu amaç için icat edilmiş olsa da şu anki kullanım amacı biraz sapmış durumda. İnsanlar, bilgiye ulaşmaktan çok sosyal medya ve oyunlar üzerinde zaman geçirmektedir.

Öncelikle internetin hayatımıza kattığı olumlu yönleri hakkında konuşalım. Herhangi bir akıllı cihazı olan ve internete erişimi olan herkes bilgi sahibi olabilir. Ansiklopedilere göre karşılaştırılamayacak seviyede yüksek hız ve çeşitlilikte bilgiye sahip olabiliyoruz. Bu kadar hızlı bilgi sahibi olmayı kim istemez ki ! Bunların yanı sıra arkadaşlarımızla istediğimiz her an mesajlaşabiliyoruz. Eskiden böyle miydi ? Günler boyunca uğraşıp yazdığınız mektupları göndermeniz bile haftalar belki aylar alıyordu. Gönderdiğiniz mektubun okunup size geri cevabının gönderilmesini beklerken olaylar bitmiş oluyordu. İnternetten alışveriş yapmak da zamanımızdan  tasarruf yapmamıza olanak sağlıyor.

   Peki insanlar en çok ne hakkında araştırma yapıyor ? Açık ara farkla sağlık başlığı altında arama yapıldığı aşikâr. Birbirimize sormaya utandığımız veya doktora gitmekten korktuğumuz için yapıyor olabiliriz bunu. 

Gelelim internetin hayatımıza kattığı olumsuz yönlerine. Her güzel şeyin kötü yanları da vardır. Bilgiye çok hızlı ulaşabiliyoruz. Bu bilgilerin doğru olup olmadığını nereden biliyoruz ? Nereden teyit ediyoruz ? İnternette çok bilgi olmasının yanı sıra yanlış bilgiler de vardır. Görüntülenme, izlenme sayılarını arttırmak için insanların ilgisine çekecek şekilde başlıklar ile metinlerini okutuyorlar. İçeriği boş ve yanlış olan bir yazının doğru kelimelerle bizi büyülemesine izin veriyoruz. İnternetten alışveriş yapmak zamanımızdan tasarruf etmemizi sağlıyor fakat bizleri tembelleştiriyor. Evimizden çıkmadan aldığımız, sipariş ettiğimiz kıyafetlerimiz veya herhangi bir eşyamız kapımıza kadar geliyor. Bize ise sadece parasını vermek kalıyor.

İnternet aracılığıyla bilgi sahibi olurken bilindik sitelere girmemizde fayda var. İnsanların bildiği, güvendiği sitelerde genellikle doğru bilgi vardır.

Bizler sosyal medya hesaplarımızda zaman geçiriyoruz. İnternetin en çok kullanıldığı alan da burasıdır. Sürekli birileriyle mesajlaşmak ve fotoğraflara yorum yapmak gibi birçok şey yapabilirsiniz. Herkesle iç içe olduğunuzu yakın olduğunuzu düşünürsünüz. Kim bilir ne zamandır görüşmüyorsunuz arkadaşlarınızla ? Bunlar bizi sosyalleştirmekten çok içimize kapanık, özgüvensiz bireyler olmamızı sağlıyor.

İnterneti kullanabilmemiz bizim için çok büyük bir avantaj. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi internetin de fazlası zarar. Zamanımızı internette boş boş geçirmektense yeni hobiler edinmek ve kendimizi geliştirmek adına yaptığımız etkinlikler bize daha yararlı olacaktır.

(Visited 62 times, 1 visits today)